Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her on kadından biri vajinusmus

Giriş Tarihi: 8.4.2016
Her on kadından biri vajinusmus

Vajinusmusun, genellikle psikolojik nedenlerden kaynaklandığını belirten uzman Feyza Ağaca, terapiyle hızlı ve başarılı sonuçların alınabildiğini bildirdi

Özel Gözde Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Dr. Feyza Ağaca, 'de her on kadından birinde vajinusmus hastalığının görüldüğünü söyledi. Vajinusmus hastalığının tanım olarak cinsel birleşme anında vajinal kasların istemsiz kasılarak ilişkiye izin vermemesi hali olduğunu layan Ağaca, kişilerin bu esnada acı çekeceklerini düşünerek, panik ve korku hissettiklerini dile getirdi.

SEBEP PSİKOLOJİK

Vajinusmusun, genellikle psikolojik nedenlerden kaynaklandığını dile getiren Feyza Ağaca, "Bu hastalığa daha çok, katı kurallarla yetiştirilen toplumlarda ilk cinsel deneyimle ilgili yanlış bilgilendirilen kişilerde, geçmişte cinsel taciz, tecavüze uğramış veya buna tanıklık etmiş kişilerde sık rastlanıyor. Tedavisinde terapilerle hızlı ve etkili sonuçlar alınabiliyor. Sağlıklı bir cinsel yaşam için eşlerin bu konuda desteği çok önemli ve terapilere çiftlerin beraber katılmaları tedavi sürecini hızlandırıyor" diye konuştu. Ailelerin çocuklarına cinsellikle ilgili doğru bilgilendirmeler yapmasının ve konu ile ilgili iletişime açık olmalarının önemine dikkat çeken Ağaca, "Okullarda verilecek nitelikli cinsel eğitimler ve medya aracılığıyla, toplumsal bilincin artırılması ile birlikte bu soruna rastlanma sıklığı azalacaktır" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her on kadından biri vajinusmus
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN