Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evini geri almak için banka kredisi çekecek

“Tele dolandırıcıların” son kurbanı ’de yaşayan Ayfer Kaya oldu. 67 yaşındaki kadın, 290 bin liraya evini satıp, bu parayı kendini kandıran dolandırıcılara verdi. Şimdi evini geri almak için kredi çekmeye çalışıyor

Giriş Tarihi: 11.4.2016
Evini geri almak için banka kredisi çekecek
'de yaşayan yurt dışından emekli 67 yaşındaki Ayfer Kaya "tele dolandırıcıların" son kurbanı oldu. Oturduğu evi 290 bin liraya satıp parasını dolandırıcılara kaptıran Kaya, şimdi kredi çekip, sattığı kişiden evi geri alacak. Akıl almaz dolandırıcılık olayı, 4 Nisan Pazartesi günü Üçkuyular semtinde yaşandı. Almanya'da çalışıp emekli olduktan sonra İzmir'e yerleşen, 11 yıl önce eşi Erol Kaya'nın vefat emesinin ardından yalnız yaşayan iki çocuk annesi Ayfer Kaya'yı telefonla arayan kişi kendini Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli savcı olarak tanıttı. Yaşlı kadına, 'Büyük bir dolandırıcılık çetesinin peşindeyiz. Banka hesaplarınızdaki paralar ve üzerinize kayıtlı tapular aslında size ait değil. Operasyon tamamlanana kadar paralarınız ve evleriniz devlet güvencesinde olacak. Söylediklerimizi harfiyen yerine getirmezseniz sizi, kızınızı, ablanızı ve damadınızı tutuklarız. Operasyon çok gizli yürütülüyor. Kimseye söylemeyin. Şimdi evinize iki gönderiyorum. Seri numaraları alınan paraları arkadaşlarımıza verin" dedi. Telefonda söylenenlere inanan Ayfer Kaya, polis olan yakınına bile olayı anlatmadı. İlk olarak bankada bulunan 30 bin lira değerindeki euroyu çekip eve gelen Kaya, kısa süre sonra polis kılığında evine gelen tokatçılara parayı teslim etti.

HER DENİLENİ YAPTI
Bununla yetinmeyen dolandırıcılar Kaya'yı telefonla aramayı sürdürerek, "Bütün mal varlığın gidecek. Başın derde girecek. Evini hemen sat. Ekiplerimiz sahte tapu hazırladı. Tapu dairesindeki görevli sivil polisler var" diye yaşlı kadını bir kez daha kandırdı. Evini acilen satmak istediğini söyleyen Ayfer Kaya, emlakçının "Acele etmeyin. Eviniz ucuza gider" uyarısını dikkate almadı. Ayfer Kaya, 1 hafta içinde emekli bir astsubaya evini 300 bin liraya sattı. 290 bin lira nakit, 10 bin lira da senet alan Kaya, kapıya gelen sahte polislere poşet içindeki 290 bin lirayı verdi. 10 bin liralık senetleri dolandırıcılardan saklayan Kaya'nın telefonları yine susmadı. Bu kez "Telefonunuz çete üyeleri tarafından dinlendiği için imha etmeniz gerekiyor. Suyun içine atarak telefonunuzu imha edin" talimatı verildi ve yaşlı kadın bunu da yaptı. En sonunda 'Ben ne yaptım?' diyerek dolandırıldığını fark eden Kaya, polise giderek durumu anlattı. Ayfer Kaya, evin yeni sahibi emekli astsubaya giderek, "Dolandırıldım. Çok mağdur durumdayım. Evimi de çok seviyorum. Dairemi aynı fiyattan bana geri satar mısınız?'" dedi. Yaşlı kadının durumuna üzülen emekli astsubay bu teklifi geri çevirmedi. Kaya, şimdi bankadan kredi çekip evini emekli astsubaydan geri alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evini geri almak için banka kredisi çekecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN