Türkiye'nin en iyi haber sitesi

iktidara gelse vay ülkenin haline

Seçmen kimlik bilgilerinin sızdırılmasının sorumlusunun İl Teşkilatı olduğu yönündeki şüpheleri değerlendiren Delican, “Başıboşluk ve disiplinsizlik söz konusu”dedi

Giriş Tarihi: 13.4.2016
CHP iktidara gelse vay ülkenin haline
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, katıldığı bir TV programında, kimlik bilgilerinin sızdırılması konusuna ilişkin, "Yüksek Seçim Kurulunun yasal olarak zorunlu olduğu için parti () genel merkezine vermesi, parti genel merkezinden bir teşkilata, adını da söyleyeyim teşkilatına gönderilmesi, orada bu işin, bunun yayılması üzerinde bir şey var. Dolayısıyla bir partinin, yasal bir konuyu yanlış bir şekilde kullanması ve onun üzerinden yürüyen bir süreç..."şeklindeki açıklamasının yankıları sürüyor. CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, iddianın doğru olmadığını savunarak, "Başbakan İzmir il örgütünün bilgileri sızdırdığı yönünde açıklamalar yaptı. Şu anda CHP'de olmayan eski bir milletvekilinin de yargıda olduğunu söyledi. 2008 ve 2009 yıllarını işaret ediyor. Bizim e-seçmen uygulamamız 2011 seçimlerinde başlatıldı, tam anlamıyla 2014 yılında kullanıldı. Başbakan'ın sözünü ettiği tarihte böyle bir olay yoktu. O zaman bu bilgiler satılıyordu. GSM şirketleri tarafından satılıyor, isteyen herkes bunlara ulaşabiliyor rahat rahat kullanabiliyordu. 2011 yılına geldiğimizde bize YSK'nın verdiği bilgiler, 30 partinin genel merkezine verdiği bilgilerle aynıdır" dedi.

AYNI TİTİZLİĞİ BEKLERDİK
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican ise Yüksek Seçim Kurulu'nun partilerin genel merkezlerine tüm seçmen bilgilerini verdiğine dikkat çekerek, "Bizim gibi iller de kendi şehirlerinin bilgilerini alıyor. Onlar ne yapıyor bilemiyoruz ama bizim için seçmen bilgileri namustur. Seçim çalışmalarında kullanılır. Aynı titizliği ve dikkati onlardan da beklerdik ama hayret içindeyiz. Bunun sahiplenilmemesi, bir partinin namusu olan seçmen bilgilerinin yurt dışına sızdırılması kabul edilebilir bir şey değil. Bunun sorumluları kimse çıksın. İktidara gelseler vay 'nin haline. Daha iktidara gelmeden bilgileri satıyorlarsa, Allah korusun iktidara gelseler Türkiye daha ciddi bir sıkıntı yaşayacak. Son derece başıboş ve disiplinsiz bir davranış. Sayın Başbakanımızın söylediğinin üzerine konuşuyorum. Demek ki, Genel Merkez'den bilgileri alıp İzmir'den bir şekilde pazarlamışlar. Konu şu anda araştırılıyor" şeklinde konuştu. Delican, İzmir teşkilatı olarak sadece kendi illerine ait bilgileri görebildiklerini belirterek, "İzmir, il dışında bir yeri göremez. Bizde de İzmir'in bilgileri var. Genel merkezlerimizde tüm ülkenin kayıtları oluyor. Buraya, CHP'nin genel merkezinden getirildiyse o başka bir konudur. Seçmen bilgileri bizim için mahremiyet ve gizli kalması gereken bilgilerdir. Bunları kesinlikle kimseyle paylaşmayız. CHP ne yazık ki bunu yaparak bir kere daha nasıl bir sistemle çalıştığını göstermiştir. Bu konuda bilgilerin İzmir'den çıktığını duyunca şaşırdım, şok oldum. Bu olacak iş değil. Tüm İzmirli hemşehrilerimiz gerçekleri görsün" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP iktidara gelse vay ülkenin haline
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN