Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asli kusurlu İZSU’ya 73 bin liralık fatura

Giriş Tarihi: 15.4.2016
Asli kusurlu İZSU’ya 73 bin liralık fatura

’de 1.5 yıl önce sularına kapılarak hayatını kaybeden 16 yaşındaki Ümit Özkan’ın ailesinin açtığı davada bilirkişi, İZSU’nun 73 bin lira tazminat ödemesi gerektiği yönünde rapor hazırladı

'de 7 Ağustos 2014'te meydana gelen şiddetli yağış sırasında, suyuna kapılıp, bir kamyonetin altında sıkışarak boğulan 16 yaşındaki Ümit Özkan'ın ailesinin açtığı davada bilirkişinin hazırladığı raporda, İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İZSU), 73 bin lira tazminat ödemesi gerektiği belirtildi. Bilirkişi heyeti, araştırmaları sonrasında, İZSU'yu "asli kusurlu" buldu. Bilirkişi heyetinin incelemesini tamamlanmasıyla, savcılık iddianame hazırladı. Savcılık iddianamesinde kusurlu oldukları belirtilen; İZSU Daire Başkanı Onur Demirci, Proje Daire başkanı Alp Ulusoy, İZSU Genel Müdür Yardımcısı Gülay Demircioğlu ile Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Suzan Gök'ün ifadeleri alındı. Savcılık, dört bürokrat için "taksirle ölüme neden olmak" suçundan 6'şar yıla kadar hapis cezası istedi. Ümit Özkan'ın ailesinin avukatı Mehmet Bülent Ötkün, İzmir 5'inci İdare Mahkemesi'nde bin liralık maddi, 50 bin liralık manevi tazminat talebiyle dava açtı. Dava sürerken, bilirkişi tazminat talepleriyle ilgili incelemesini tamamladı. Veli Balkan imzalı bilirkişi raporunda, 16 yaşındaki Ümit Özkan'ın PMF-1931 yaşam tablosuna göre kalan ömrünün 49 yıl olabileceği, 65 yaşına kadar yaşabileceği belirtildi. Ümit Özkan'ın 26 Ağustos 2016'da 18 yaşını doldurunca çalışmaya başlayacağı, 60 yaşını dolduracağı 26 Ağustos 2058'e emekli olabileceği ifade edildi. Özkan'ın yaşaması durumunda anne Birgül Özkan'a maddi destekte bulunabileceği, ağabeyi Sedat ile ablası Emine Özkan için destekten yoksun kalma durumunun olmadığı bildirildi. Anne Birgül Özkan'ın tahmini 23 yıllık ömrünün kaldığı ve Ümit Özkan'ın da aylık gelirinin bin lira olabileceği tahmin edildi.

MANEVİ TAZMİNAT AYRI
26 Ağustos 2018 ile 25 Ağustos 2019 tarihleri arasında askerlik görevini yapacağı belirtilen Ümit Özkan'ın, 24 yaşını doldurduğunda evleneceği varsayıldı. Askere gittiğinde annesine destek olamayacak Özkan'ın evlendiğinde de desteğinin azalacağı belirtildi. Tüm bu koşullar göz önüne alınarak hesaplanan maddi tazminat tutarı 73 bin 21 lira 60 kuruş olarak tespit edildi. Bilirkişi, manevi tazminat miktarını ise mahkemenin takdirine bıraktı. Maddi tazminat davasını bin lira üzerinden açtıklarını anlatan avukat Mehmet Bülent Ötkün, "Bin TL'lik de maddi tazminat davası açtık. Ancak bu rakam böyle düşük kalmadı. Sembolik bir rakam üzerinden dava açmıştık. Bilirkişinin incelemesini tamamladı. 73 bin lira maddi tazminatı belirledi. Bilirkişi raporunun üzerine yeniden harç yatırdık. Davayı ıslah ettik. Tazminat tutarı belirlenen miktar üzerinden yenilenecek. Manevi tazminat tutarını da mahkeme karar verecek. Kısa süre sonra mahkeme karar verecektir" diye konuştu.

BİLANÇOSU AĞIR OLMUŞTU
İzmir'de 7 Ağustos 2014 tarihinde öğle saatlerinde başlayan ve yaklaşık 2 saat süren sağanak, geride ağır bilanço bırakmıştı. Boğaziçi semtinde, biriken su nedeniyle yolda kalan Kemal Akay'ın kullandığı 35 AN 2165 plakalı otomobile, bir başka otomobilde bulunan Erkan Sever, oğlu Berkay Sever ve 16 yaşındaki Ümit Özkan yardım etmek istemiş, bu sırada e kapılan Özkan, park halindeki bir kamyonetin altında sıkışarak boğulmuştu. Cadde boyunca sürüklenen baba ile oğlu ise çevrede bulunanlar tarafından sudan çıkarılarak ambulansla hastaneye gönderilmişti. Özkan'ın ölüm haberini alan yakınları, olay yerinde sinir krizi geçirirken, Boğaziçi Mahallesi Muhtarı Yaşar Çavdan, yağmur suyu kanallarının yer altına alınmasıyla ilgili 2 ay önce İZSU'ya başvurduklarını ancak hiçbir cevap alamadıklarını söylemişti. Selde boğulma tehlikesi atlatan Ercan Sever, Berkay Sever ve Neşet Bürcü, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi edilmişti. Yaşanan acı olayın ardından selde hayatını kaybeden Ümit Özkan'ın ağabeyi Sedat Özkan (26) İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde işe başlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asli kusurlu İZSU’ya 73 bin liralık fatura
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN