Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlıktan ’e hizmet

Ulaştırma Bakanı Binali , 2016 hızlı tren yatırımlarında ’i ilk sıraya aldı. 2 milyar lira olan TCDD yatırım bütçesindeki en büyük payı 633 milyon lira ile İzmir- Yüksek Hızlı Treni aldı

Giriş Tarihi: 19.4.2016
Bakanlıktan İzmir’e Yıldırım hizmet
AK Parti Milletvekili Binali 'ın Bakanlığını yaptığı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu yıl yüksek hızlı tren yatırımları için en büyük bütçeyi İzmir- hattına ayırdı. Yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine 2016'da yaklaşık 2 milyar liralık yatırım yapılacak. Söz konusu 2 milyar liralık ödeneğin 633 milyon lirası ise İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Treni'ne ayrıldı. Bu rakam bütçedeki en yüksek payı oluşturdu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 2016 Yılı Yatırım Programı'nda TCDD'ye 5.3 milyar lira, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek diğer demiryolu projelerine 4 milyar lira olmak üzere demiryolu ulaştırmasına bu yıl toplam 9.3 milyar liralık yatırım yapmayı planlıyor. Söz konusu projeler içinde en fazla ödenek, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren (YTH) için ayrıldı. Ankaraİzmir Yüksek Hızlı tren hattında 633 milyon lira yatırım yapılması öngörülüyor. Türkiye'nin devam eden en önemli hızlı tren projelerinden olan Ankara-Sivas ve Kayseri-Yerköy YHT hatları için de bu yıl 380 milyon liralık yatırım planlamıyor.

3.5 SAATTE ANKARA
Ülkemizin üçüncü büyük kenti olan İzmir'i ve güzergâhındaki Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar'ı Ankara'ya bağlayan proje ile batı doğu aksında çok önemli demiryolu koridoru oluşacak. İnşa çalışmaları devam eden ve 2017'de hizmete girmesi beklenen hattın açılmasıyla Ankara-İzmir arasındaki 14 saatlik seyahat süresi 3 saat 30 dakikaya inecek. Projenin toplam yatırım maliyetinin ise 4 milyar lirayı geçmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlıktan İzmir’e Yıldırım hizmet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN