Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gebeler okullu oldu

Sezaryenle doğumların artması üzerine, Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin anne adaylarını normal doğuma yönlendirmek için açtığı “Gebe Okulu” ilgi görüyor

Giriş Tarihi: 28.4.2016
Gebeler okullu oldu
'de kamu hastanelerinde ilk kez Güney Bölgesi Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'nin hizmete soktuğu Gebe Okulları, anne adayları tarafından yoğun ilgi görüyor. 2014 yılında, İzmir'de özel sağlık hizmetleri arasında yer alan "Gebe Okulu" 2014 yılında Güney Bölgesi Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından ücretsiz olarak hayata geçirildi. İzmir'de Güney Kamu Hastaneleri Birliği'nin sorumluluğunda bulunan ve 6 hastanede hizmete giren Gebe Okulu'nda, 10 personel ile anne adaylarına hem normal doğum hem de doğum sonrası bebeğin bakımı ile ilgili bilgiler veriliyor. Gebe Okulu'nda eğitimler 6 hafta sürüyor. Haftada bir gün, bir saat teorik bir saat pratik eğitimler veriliyor. Anne adaylarına gebelik sırasında oluşacak sancılar ile baş edebilmek adına egzersizlerinin yer aldığı pilates ve yoga egzersizleri yapılıyor. İki farklı gruba ayrılan Gebe Okulu'na anne adayları, ister tek isterse de eşi veya yakını ile katılabiliyor. Okulda anne adaylarına, gebelik dönemlerinin yanı sıra, bebeklerinin dünyaya gelmesinin ardından oluşan gebelik sonrası dönemle ilgili eğitimler de veriliyor. Bebeğin bakımı, aşı dönemleri ve mamalar ile ilgili bilgilerinde verildiği okulda, anne adaylarının normal doğuma olan ön yargıları yıkılıyor.

"ÖN YARGIYI YIKIYORUZ"
İzmir Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Behzat Özkan, "Doğumdan kokan anne adaylarına, normal doğumun aslında ne kadar sağlıklı ve başa çıkılabilir olduğunu gösteriyoruz. Bu okullara katılan anne adayları, doğum esnasında nereye gideceğini, hastane personelinden kimler ile muhatap olacağını öğreniyor. Yani doğumun gerçekleştiği sırada annemiz hiçbir sürpriz ile karşılaşmıyor. Gebe okulundaki gebelerimize 24 saat boyunca anne adaylarımız ulaşabiliyor. Şu an İzmir'in güney bölgesinde 6 devlet hastanesinde hizmet veriyoruz. Ama bu sayıyı yıl sonuna kadar 9'a çıkaracağız" dedi. Gebe Okulu'na katılan anne adaylarının büyük çoğunluğunun normal doğum yapmak istediğini dile getiren Özkan, "İzmir Güney Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Eğitim Ar-Ge Koordinatörü Serap Yaşaroğlu Toksoy, "Gebelik bir kadının başına gelebilecek en mucizevi olaylardan birisi. Bu dönemin en konforlu şekilde geçirilebilmesi için anne adaylarımızı Gebe Okulu'na bekliyoruz. Gebelik Okulu ile ilgili bilgi almak isteyenler sosyal paylaşım sitelerinden 'Gebe Okulu' diye aratarak rahatça ulaşabilir" ifadelerinde bulundu.

6 HASTANEDE VAR
Gebe Okulları; Çeşme Devlet Hastanesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Atatürk Eğitim ve araştırma Hastanesi, Ödemiş Devlet Hastanesi, Urla Devlet Hastanesi, Kiraz Devlet Hastanesi ve Tire Devlet Hastaneleri'nde hizmet veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebeler okullu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN