Mahkemeye giden yalnız İZBAN değil

Giriş Tarihi: 2.5.2016
Mahkemeye giden yalnız İZBAN değil

İZBAN’dan başka, geçen yılki toplu ulaşım kaosu sırasında zarara uğrayan şirketlerden İzdeniz ile Metro AŞ’nin de kendileri gibi Büyükşehir Belediyesi şirketi ESHOT’a dava açtıkları belirlendi

'de geçen yıl haziran ayında toplu ulaşımda yaşanan kaos sırasında oluşan 15 milyon liralık kamu zararı dolayısıyla ESHOT'a dava açan tek kurumun İZBAN olmadığı ortaya çıktı. Egeli Sabah'ın ulaştığı belgelere göre, Büyükşehir Belediyesi şirketleri İzdeniz ile İzmir Metro AŞ de tıpkı İZBAN gibi zararlarının tazmini için bir başka Büyükşehir Belediyesi şirketi ESHOT aleyhine dava açmış... İZBAN, İzmir 3. Asliye Mahkemesi'ne dava açarak ESHOT Genel Müdürlüğü'nden yaklaşık 4 milyon lirayı bulan zararının tazmin edilmesini istemiş, Egeli Sabah, "4 milyon lirayı ödeyin" başlıklı haberiyle bu gelişmeyi kamuoyuna duyurmuştu. Şimdi de Haziran 2015'teki ücretsiz binişler dolayısıyla İZBAN gibi zarar eden İzdeniz ile İzmir Metro AŞ'nin de ESHOT'a başvururak "zararlarımızı karşılayın" talebinde bulunduğu, fakat belediye şirketleri arasındaki bu yazışmaların sonuç vermediği ortaya çıktı.

ESHOT DAVA AÇIN DEDİ
ESHOT Genel Müdürlüğü, belediye şirketlerine cevaben gönderdiği yazıda alacakların tahsili için yargıyı adres gösterdi. Durum böyle olunca kardeş kuruluşlar arasındaki alacak verecek anlaşmazlığı mahkemeye taşındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde iç körfezde yolcu taşımacılığı yapan İzdeniz ile her gün on binlerce yolcuyu raylı sistemle taşıyan İzmir Metro AŞ, elektronik ücret toplama sisteminin işleticisi ESHOT'a alacak davası açtı. Şirketler ESHOT'tan bedava binişler nedeniyle oluşan zararlarının mahkeme yoluyla tazmin edilmesini istedi. İzdeniz'in zaranın yaklaşık 800 bin lira, İzmir Metro AŞ'nin zararının ise resmi açıklama yapılmasa da 3 milyon lira civarında olduğu belirtildi. Belediye şirketleri arasındaki "zarar tazmini" anlaşmazlığına noktayı mahkeme koyacak. Davaya bakan mahkemeler elektronik ücret toplama sistemindeki verilere de bakarak karar verecek. İzmir'de Ocak 2015'te yapılan elektronik akıllı kart ihalesini Kartek firması kazanmış, bu hizmeti 16 yıldır sürdüren Kentkart devre dışı kalınca, haziran ayında yeni dönem sancılı başlamış, kaos yaşanmıştı. 1 Haziran'da , metro, vapur ve İZBAN'a binmek isteyen İzmirlilerin elektronik kartlarını validatörler ya hiç okumamış ya da "bakiye yetersiz" diye geçişe izin vermemişti. Yaşanan kaos ortamında 1-10 Haziran tarihleri arasında toplu ulaşım araçlarına ücretsiz binişler yüzünden 15 milyon liralık kamu zararı oluşmuş, İZBAN yönetimi tarafından ESHOT'a dava açıldığını ilk olarak Egeli Sabah kamuyouna duyurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkemeye giden yalnız İZBAN değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN