Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Damar tıkanıklığı tedavisinde yenilik

Gazi Hastanesi’nden Opr. Dr. Alkan Arpaçay, ayak atardamarları yüzde 100 tıkalı hastalarda cerrahi müdahale yapılmadan, yeni bir teknikle tedavinin mümkün olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 3.5.2016
Damar tıkanıklığı tedavisinde yenilik
İzmir 'nden Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Alkan Arpaçay, periferik damar hastalığının genel olarak ayak damarlarının tıkanıklığı olarak tarif edildiğini söyledi. Periferik damar hastalığının, kalp ve beyin dışındaki tüm kan damarlarının (atardamar) hastalıklarını ifade ettiğini belirten Opr. Dr. Arpaçay, "Genelde 50 yaş üzerindeki erkeklerin yüzde 5 ile 15'i, 70 yaş üzerindekilerin ise yüzde 20'den fazla oranda periferik damar hastalığı bulunur. Önemli bir özelliği sessiz seyretmesi olup; periferik arter hastalığına sıklıkla koroner damar hastalığı ve şah damar hastalığı eşlik ettiğinden, bu hastalık tablolarına bağlı olarak ciddi sorunlar ve hayati risk taşımakta, kişilerin kaybedilmesine neden olabilmektedir" dedi.


RİSK FAKTÖRLERİ NELER?
Damar sertliğinin genç yaşta başladığını ve yaşı arttıkça risk faktörlerinin varlığı ile birlikte giderek yükseldiğini belirten Opr. Dr. Alkan Arpaçay, "Diyabet, kolesterol yüksekliği, , obezite, hipertansiyon, erkek cinsiyet, hareketsizlik gibi risk faktörleri ve yaşın ilerlemesi damar hastalıklarının daha yüksek oranlarda görülmesine neden olmaktadır" diye bilgi verdi. Sağlıklı bir damar yapısı için düzenli egzersizin yaşam tarzının bir parçası haline gelmesi gerektiğini söyleyen Opr. Dr. Alkan Arpaçay, "Sigara bırakılmalı, hatta sigara içilen ortamlara bile hiç girilmemelidir" dedi. Opr. Dr. Alkan Arpaçay ayak atardamarları yüzde 100 tıkalı olan hastalarda cerrahi müdahale (bypass) yapılmadan, ülkemizde uygulanan FDA onaylı yeni bir teknikle damar açılmasının sağlandığını, bu yöntemin ilk olarak Ege Bölgesi'nde uygulandığını belirterek " Bu yöntem tam tıkalı ayak atardamarlarının gelişen k ilerlemeler ile açılmasını, kan dolaşımının sağlanmasını, ayakta kangren oluşumunu ve ayağın ampute edilmesini ( kesilmesini) büyük ölçüde ortadan kaldırılmasını sağlayan yeni bir teknolojik girişimdir. Kronik tam tıkalı damarlarda yüzde 90 oranında tam açılmayı sağlayan yeni bir yöntem olarak uyguluyoruz. Bu teknoloji ile birçok hasta eski sağlığını tekrar kazanmaktadır. Yöntem kasıktan girilen küçük bir delikten kataterin ilerletilip tıkalı alana gelindiğinde, özel üretimi yapılan ve son derece hassa olan kataterin motorlu sistemi ile tıkanıklığın -damara zarar vermeden ve damarın yırtılmasına yol açmadanaçılmasına dayanıyor. Bu işlemde yüksek oranda başarı, ancak bu konuda özel eğitim almış hekim tarafından cihazın çalışma prensiplerine tam olarak uyulması ve hastanın operasyon için iyi değerlendirilmesiyle elde edilebilmektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Damar tıkanıklığı tedavisinde yenilik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN