35 milyon lirayı siz ödediniz yalan mı?

Büyükşehir Belediyesi önünde bir kez daha toplanan Balçova Arsa Mağdurları adına konuşan Turan, Başkan Kocaoğlu’nun konuya ilişkin açıklamalarının doğru olmadığını ifade etti

Giriş Tarihi: 12.5.2016
35 milyon lirayı siz ödediniz yalan mı?
'de Balçova Arsa Mağdurları olarak bilinen grup, pazartesi günü belediyenin güvenlik görevlileri ile yaşadıkları arbede sonrasında İzmir Büyükşehir Belediye Sarayı önünde dün bir kez daha toplandı. "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve meclis üyelerine imar hukuku semineri" adı verilen protesto gösterisinde grup adına açıklama yapan Kemal Turan, pazartesi günü yaşananları hatırlattı. AK Parti Grubunu ziyaret ettiklerini ve üç ayrı imar dosyasında ayrıcalıklı gruplara sağlanan yaklaşık 4 milyar liralık haksız imar rantı ile ilgili bilgi ve belgeleri teslim ettiklerini anlatan Turan, aynı dosyayı Grubuna da vermek için yukarı çıkmak istediklerinde güvenlik görevlilerinin engellemesi ile karşılaştıklarını hatırlattı. Bu sebeple arbede yaşanırken Başkan Aziz Kocaoğlu'nun makamında olmasına rağmen çıkıp kendileri ile görüşmediğini, grup dağıldıktan sonra mecliste kendilerinin olmadığı ortamda açıklamalarda bulunduğunu vurgulayan Turan, "Kocaoğlu meclis toplantısında yaptığı konuşmada Üçkuyular'daki imar plan değişikliğinin kendi dönemlerinde olmadığını söylemiş. Bu külliyen yalan. Yüzde 40 yerine yüzde 20 terk alındığı için büyükşehir belediyesi kamulaştırma yapmak zorunda kaldı. İstimlak için 35 milyon lira onun döneminde büyükşehir belediyesi kasasından ödendi. Kamu zarara uğratıldı" diye konuştu.

RANT İLE İLGİLİ KELİME YOK
Kocaoğlu'nun belediye meclis toplantısında yaptığı konuşmada kamuoyuna açıkladıkları yaklaşık 4 milyar lirayı bulan haksız rant dosyaları ile ilgili tek kelime etmediğini belirten Turan ortada büyük bir imar yolsuzluğu olduğunu ve konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını söyledi. Turan, belgeleriyle açıkladıkları imar yolsuzluklarının hepsinin yargıya intikal ettiğini belirterek, "Yarın mahkemelerden bu davalarla ilgili tazminat kararları geldiğinde mağdurlara ödenecek tazminatlar belediyenin kasasından değil buna sebep olan bürokratlardan rücu edilsin. Siz bize engel olacağınıza imar hırsızlarının içeri girmesine engel olun" diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesinin eşitlik, adalet ve hakkaniyet dışı uygulamalarının adeta bir "imar zulüm rejimi doğurduğunu" öne süren Turan, "İmar hukuku bakımından mutlu bir azınlığın 'imarzade', büyük çoğunluğu oluşturan vatandaşların da 'imarzede' edildiği bu oluşum kamuoyunda ciddi şüpheler uyandırmaktadır. İzmir ili içinde imar planları uygulaması parçacıl yapılmakta ve bütünlük arz eden çalışmalar yapılmadığı için bir nevi parçacı olarak imara açılan yerler bir anda diğer yerlerden daha değerli olmakta ve bir anlamda spekülasyon işlemi sergilenmektedir"dedi. Kent genelinde alınan düzenleme ortaklık payı ile verilen emsal arasında illiyet bağının olmadığını öne süren Turan eşitsizlik ve adaletsizlik sisteminde şahsa özgü imar yaklaşımları olduğunu söyledi. Ayrıcalıklı gruplara sağlanan haksız imar uygulamalarının şehir ve bölge planlaması bilimine eşitliğe ve adalete aykırı olduğunu öne süren Turan bu işlemlerin mahkeme kararları ile iptal edildiğini anlattı.Büyükşehir Belediyesinin, Buca'daki imar plan tadilatı ile bu manada kesinleşmiş mahkeme kararı olmasına rağmen ikinci kez haksız rant işlemini yasallaştırmaya çalıştığını iddia eden Turan, "Ancak İzmir 3. İdare Mahkemesi yine bu işlemi iptal etmiştir" diye konuştu. Turan bir kez daha Kocaoğlu'na "bürokratlarıyla birlikte kamuoyun önünde konuyu tartışma" çağrısında bulundu. Açıklamanın ardından grup dağılırken, belediye önünde geniş güvenlik önlemi alındığı gözlendi. Diğer yandan pazartesi günü meclis toplantısına sokulmayan Turan, bu kez salona girebildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
35 milyon lirayı siz ödediniz yalan mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN