Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilimi ’de yapın

İzmir’de gençlere tavsiyelerde bulunan Nobel Kimya ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar “’de bilim çok ilerledi. Bu yüzden bilimi ’de yapın” dedi

Giriş Tarihi: 15.5.2016 ABONE OL
Bilimi Türkiye’de yapın
Dokuz Eylül Ünivesitesi tarafından "Aziz Sancar Onur Günü" DEÜ Tıp Fakültesi Rektörlüğü ve İBG-İzmir'de gerçekleştirildi. Nobel Kimya ödülünü alan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın adı, kuruluşunda katkısı bulunduğu İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü'nün konferarans salonuna verildi. Onur ödülü alan Aziz Sancar, basın toplantısında Nobel ödülünü aldığı DNA onarımına yönelik soruları yanıtladı. DNA Onarım mekanizmasının kanseri önlemekte önemli bir rol oynadığını belirten Prof. Dr. Sancar, ancak kanseri önlemenin en önemli yolunun sigara içmemek olduğuna vurgu yaptı. Sancar, "Bu nedenle sigara içmeyin. DNA onarımı bir çok kanser ilaçlarının yaptığı DNA tahribatını onarır. Bunları onlara inhibe ederek kanser ilaçlarının işleyişini hızlandırmakta. Daha klinik seviyeye ulaşmadı ama yakın zamanda sağlanacak" diye konuştu.

ÖDÜLÜ ATATÜRK'E GÖTÜRDÜ
Nobel ödülünü aldığı ikinci gün bu ödülü Anıtkabir'e bağışlama kararını aldığını belirten Sancar, "Ben Atatürk'ün yaptığı devrimlerin ve Cumhuriyet'in çocuğuyum. Köy enstitüsü, Mardin Lisesi ve İstanbul Tıp Fakültesi beni yetiştirdi. Bu ödül Atatürk'ün ve Cumhuriyetin ödülüdür. O nedenle buraya vermeye karar verdim" diye konuştu. Konferans salonunda soru cevap bölümünde bir tıp fakültesi öğrencisinin "Bilim alanında sizin gibi ilerlemek için yurt dışına mı çıkmalıyız" sorusuna yanıt veren Sancar; "Tabi iki yurtdışını gidip görmenizde fayda var. Ama benim gibi yapmayın. Türkiye'de imkanlar çok ilerledi. Türkiye'de bilim yapın" dedi. Gençlere tavsiye sunarak konuşmasını sonlandıran Sancar, şunları kaydetti: "Atatürk hakkında çok kitap okudum. İstiklal Savaşı'nın en yoğun günlerinde bile Atatürk eğitime önem veriyor ve Cumhuru yaşatmak için eğitim lazım diyordu. Tavsiyem, ilkokuldan üniversiteye kadar politika ile uğraşmayın. Günlük işler ile uğraşmayın, bilim yapın" diye konuştu.

İŞBİRLİĞİ KARARI ALDILAR
Nevvar Salih İşgören Vakfı, DEÜ ile merhum Nevvar Salih İşgören çiftinin adını taşıyan yeni bir "Kök Hücre ve Gen Tedavi Merkezi" konusunda işbirliği yapacak. Ege Maden İhracatçıları Birliği de, Sancar'ın kurucusu olduğu Aziz ve Gwen Sancar Vakfı'nca ABD'de okuyan Türk ve yabancı öğrencileri bir araya getirecek Türk Kültür Evi'nin mermerlerini karşılama kararı aldı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bilimi Türkiye’de yapın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA