Doğa ile tarihin birleştiği nokta

Giriş Tarihi: 17.5.2016
Doğa ile tarihin birleştiği nokta

Urla, sahip olduğu tertemiz denizi, kızgın kumsalları, yemekleri, çok eski dönemlere götüren tarihi kalıntılarıyla unutulmayacak bir tatilin kapılarını açıyor

'e yakınlığı ve otobanla ulaşım imkanı nedeniyle Urla, İzmirlilerin de kış aylarında yaşamayı tercih ettiği bir yer konumunda. Malgaca İçmeleri, Özbek ve Gülbahçe'deki şifalı sular, bakir ormanlar ve koylar, Urla'nın sahip olduğu doğal zenginlikler olarak göze çarpıyor. Günümüzden 8 bin yıl öncesinden başlayarak, birçok medeniyete ev sahipliği yapan ilçede, arkeolojik ve tarihi alanların sayısı da oldukça fazla. Dünyanın hayran kaldığı İyon şehirlerinden antik Klozomenai kenti, Limantepe Höyüğü ve 2 bin 600 yıllık tarihi geçmişe sahip, Anadolu'nun en eski zeytinyağı işliği görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Tarihi cami ve mescitler, türbeler ve 20'nin üzerinde tarihi çeşme de ziyaretçilerini bekliyor. Yılın yaklaşık 200 gününün ve güneşli olması, butik otellerin artması, her mevsim tatilciler için uygun hava koşullarını sağlıyor. Urla, Aydınoğulları Beyliği ile 1330'lu yıllarda ilk kez Türk egemenliği ile tanışmış, XIV. yüzyıl sonlarında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Urla 16. yüzyılda Ayşe Hafsa Sultan'ın Manisa'da inşa ettirdiği külliyenin gelirlerini karşılayan vakıf yapısı içinde yer almıştır. Denizli Mahallesi Camii, Kamanlı Camii, Sungurlular Camii, Hacı Turan
Kapan Camii ve Fatih İbrahim Bey Camii ve Hacı Turan Şadırvanı XV. ve XVI. yüzyıllarda yapılmış Türk eserleridir. Bir anından bile sıkılmayacağınız bir tatil istiyorsanız, İzmir'in büyülü ilçesi Urla'da birçok gezi mekanı buluyor. İşte Urla'da gezip görmenizi önerdiğimiz noktalar:

Güvendik Tepesi: Urla ilçesine bağlı olan Çeşmealtı'ndaki Güvendik Tepesi, ilçenin en çok ziyaret edilen noktalarından biri. Tepe harika bir manzaraya sahip olup, tüm İzmir Körfezi'ni gözler önüne seriyor. Güvendik Tepesi'ne gelen ziyaretçiler piknik yapmayı da ihmal etmiyor.
Klazomenai Antik Kenti: Urla'nın antik yerleşim alanı olan Klazomenai Antik Kenti, görmenizi tavsiye ettiğimiz tarihi noktaların en başında gelmektedir. Antik kentin zengin tarihini gözler önüne seren kalıntılarını tatiliniz sırasında keşfetmeyi unutmayın.
Yassıca Adası: Urla Yarımadası'nın bir parçası olan Yassıca Adası, turistik geziler için en ideal yerlerinden biridir. Yarımadanın kuzeyinde yer alan Yassıca Adası'na ulaşım oldukça kolay. Karşıyaka'dan ve İZDENİZ'den hareket eden vapurlarla yaz boyunca ulaşım sağlayabilirsiniz. .
Karantina Adası: Osmanlı döneminde bulaşıcı hastalığa yakalananların gönderildiği bir yer olmasından dolayı adını olarak adlandırdığımız adada keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Adanın doğasını keşfederken, Klazomenai Antik Kenti'nin bazı kalıntılarını da görme şansı yakalayacaksınız. Tarihi güzelliklerle dolu Urla'da gezi listenizde Karantina Adası muhakkak yerini almalı.

URLA'DA KATMER YEDİNİZ Mİ?
DOĞAL güzelliği ve tarihi zenginliğinin yanı sıra Urla denince akla ilk gelen meşhur katmeri, kınalı bamyası, oğlak dolması patlıcan sarması, Urla güveci, Urla mantısı, zeytinyağlı enginar dolması, yöresel otlarla hazırlanmış çalkama, kekik turşusu, bohça böreği, balık buğulama, kalamar tava, damat helvası gibi yörenin sevilen yemekleri arasında anılıyor.

BUNLARI YAPMADAN GİTMEYİN
1- Urla'nın meşhur katmerinden mutlaka tadın.
2- Malgaç içmelerinin suyundan mutlaka için.
3- Güvendik Tepesi'nden mutlaka güneşin doğuşunu ve batışını izleyin.
4- Karantina Adası'nda antik Klazomenai kentinin kalıntılarını deniz içinde su altı gözlüğüyle antik kentten kalma mimari parçaları mutlaka görün.
5- Özbek Köyü'nde yüzyıllık ağaçları görmeden gitmeyin.
6- Akşamları kurulan meşhur Çeşmealtı Pazarı'ndan alışveriş yapın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğa ile tarihin birleştiği nokta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN