Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Urla’da rüzgarı esecek

Giriş Tarihi: 17.5.2016
Urla’da Tanju Okan rüzgarı esecek
Güçlü sesi ve ölümsüz eserleriyle Türk Pop müziğine damgasını vurmuş isimlerden biri olan , aramızdan ayrılışının 20'nci yılında Urla Belediyesi tarafından adına düzenlenen beste yarışmasıyla anılacak. Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bölümü Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı Başkanlığı işbirliğiyle ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü'nün medya sponsorluğunda gerçekleşecek olan Beste yarışmasının final gecesi 19 Mayıs Perşembe günü saat 20.00'de Urla Hakan Çeken Kültür Merkezi'nde düzenlenecek. Bestecileri ve söz yazarlarını nitelikli yeni eserler vermeye teşvik etmek, eserlerinin tanıtılmasına katkıda bulunmak ve yeni bestecilerin yetişmesini sağlamak, üniversite gençliğini müzik alanında çalışmaya teşvik etmek, TRT Türk Pop Müziği Repertuarı'nı geliştirmek amacıyla gerçekleştirilen yarışmaya 61 başvuru oldu. 10 Bestecinin finale kaldığı yarışmada büyük ödül 10 Bin lira. Ayrıca finale kalan tüm bestecilere bin lira mansiyon ödülü verilecek. 19 Mayıs akşamı yapılacak olan finalin sürpriz ismi pop müzik sanatçısı Aysun Kocatepe. Kocatepe şarkılarını final gecesi Tanju için seslendirecek.

İLK KEZ DÜZENLENİYOR
Türk Pop Müziğinin güçlü seslerinden Tanju Okan'ın ismini ölümsüzleştirmek ve pop müziğe yeni bestekarlar kazandırmak adına yarışma düzenlediklerini belirten Urla'nın ilklere imza atan Başkanı Sibel Uyar, ilk kez bu yıl düzenledikleri yarışmayı gelenekselleştirmek istediklerini belirtti. Uyar, "Sanat Urla'nın kılcal damarlarında var. Bu bir ses yarışması değil. Bu yarışma müzik alanında üretkenliği destekleyen beste yarışması. Ve biliyoruz ki, birçok yetenekli genç müzisyenimiz var. Onları teşvik etmek ve bu sayede Urla'mızın değeri olan Tanju Okan'ımızı layıkıyla anmak için bu yarışmayı düzenledik. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, gençlerimiz için düzenlediğimiz bu yarışmayı daha önemli ve anlamlı kılıyor. 19 Mayıs akşamı gerçekleşecek final gecemize herkesi bekliyoruz" dedi. 22 Mayıs Cumartesi akşamı ise ünlü sanatçı Cenk Eren, Tanju Okan şarkılarını Urlalılar için söyleyecek.

İLÇENİN TARİHİ VE KÜLTÜREL KİMLİĞİ ORTAYA ÇIKACAK
Urla Belediyesi'nin kültürel mirasları korumaya yönelik yapmış olduğu çalışmaların, Urla'nın tarihini ve kültürel kimliğini ortaya çıkarması amaçlıyor. Çalışmalar 3 etapta tamamlanacak. Başkan Sibel Uyar'ın ilçenin çehresini değiştirmeye yönelik yaptığı çalışmaların etapları şöyle: 1. Etap: Sanat Sokağı: Cumbalı ve taş yapısı ile Zafer Caddesini süsleyen Sanat Sokağı'nın Urla'nın merkezinde yeni bir cazibe merkezi oluşturması hedeflenirken aynı zamanda tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkılması da amaçlanıyor. 2. Etap: Tarihi Kent Dokusunu Geliştirme: Arditi Köşkü'nü, Tarihi Malgaca Pazarı ve Urla Arastası ile 1465-1646 yılında Ahmet Ağa tarafından yapılan mermerli çeşmeyi de içine alan 2.Etap Sokak Sağlıklaştırma çalışması 36.250 metre kare alanı kapsıyor. Toplam 486 adet tescilli ve tescilsiz taşınmaz kültür varlığı, özgün sokak dokusu ve kentsel mobilyaları ile birlikte korunması, sağlıklaştırılarak yaşatılması ve çağdaş yaşama katılması sağlanacak. 3. Etap Tabaklar Deresi Rekreasyon Alanı: Uzunluğu 6,1 kilometre olan Tabaklar Deresinin, etrafındaki yerleşim alanları ve tarım arazileriyle birlikte ıslah çalışmaları gerçekleştirilecek. Yapılacak projesiyle Tabaklar deresinin ekolojik işlevini yerine getirmesi, görsel açıdan kent estetiğine uygun hale gelmesi beklenmekte. Proje kapsamında dere üzeri seyir teras, yeşil bant, bisiklet yolu, sosyal donatı alanları yer almakta.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Urla’da Tanju Okan rüzgarı esecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN