Türkiye'nin en iyi haber sitesi

70 yıl sonra başbakan çıkarıyor

AK Parti’nin pazar günü yapılacak olağanüstü kongresinde Milletvekili, Ulaştırma Bakanı Binali ’ın tek genel başkan adayı olduğunun açıklanması kentte büyük sevinç ve heyecan yarattı

İzmir 70 yıl sonra başbakan çıkarıyor
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in, partinin pazar günü yapılacak olağanüstü kongresinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali 'ın tek genel başkan adayı olacağını açıklaması 'de heyecan ve sevinçle karşılandı. İzmir Milletvekili Yıldırım, genel başkan seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabineyi kurmakla görevlendirilecek ve İzmir yıllar sonra bir başbakan çıkarmış olacak. İş ve siyaset dünyasından peş peşe gelen açıklamalarda, 'ın başbakanlığı döneminde İzmir'in altın devrini yaşayacağı görüşü ortaya çıktı. AK Parti İzmir Milletvekilleri Nükhet Hotar, Necip Kalkan ile Hamza Dağ, İzmirlilerin Binali Yıldırım'a sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

CHP'LİLERİ TEBRİK EDERİM!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'den aday olduğunda, CHP'lilerin "İzmir başbakan çıkaracak" biçimindeki sloganlarına da göndermede bulunan Hüseyin Kocabıyık ise "Tebrik ediyorum. Öngörüleri ilk kez doğru çıktı, İzmir'de sağcısı solcusu herkes sevinmelidir" dedi. AK Parti İzmir İl Başkanlığı bayraklarla süslendi. Binali Yıldırım'ın dev posteri asıldı. Bina önüne dev ekran kuruldu. Yıldırım'ın adının açıklanması alkışlarla karşılandı. Kalabalık "İzmir'in gururu Binali Yıldırım", "Başbakan Binali", "Binali sen bizim her şeyimizsin" sloganları attı. Duygulanan bazı kişilerin de gözyaşlarını tutamadığı görüldü. İl Başkanı Bülent Delican da tarihi bir gün yaşadıklarını dile getirdi. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Binali Yıldırım için "İzmir'den milletvekili olsun diye yalvardığımız başarılı bir politikacıydı. Şimdi çok daha üst görevde yer alması bizim için büyük onur. Bizler bir İzmirli olarak, hem İzmir milletvekilinin başbakan olması onurunu taşıyacağız hem de meselelerimizi çok daha kolay, hızlı bir şekilde herkese aktaracağız" dedi.

KUTLAMA YAĞMURU
EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, İTB Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir DTO Başkanı Yusuf Öztürk, MÜSİAD Başkanı Ümit Ülkü, Esnaf Odası Başkanı Zekeriya Mutlu, EGİAD Başkanı Seda Kaya da yaptıkları açıklamalarda, Yıldırım'ın başbakanlık görevini üstlenecek olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. İzmir Milletvekili olarak 1937- 1939 yıllarında Celal Bayar, 1942-1946 yıllarında da Ödemişli olan Şükrü Saracoğlu başbakanlık görevinde bulunmuştu. 70 yıl aradan sonra Binali Yıldırım bu görevi asaleten yürütecek İzmir'den üçüncü isim olacak. Erdal İnönü ise SHP Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili olarak Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ani ölümü ve ardından Süleyman Demirel'in cumhurbaşkanlığına seçilmesinden sonra 16 Mayıs 1993'te 40 gün süreyle başbakanlık görevine vekalet etmişti.

İLK MESAJ EGELİ SABAH'A
AK Parti İzmir Milletvekili Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 22 Mayıs'daki olağanüstü genel kurulda tek genel başkan adayı olark açıklanmasınn ardından İzmirlileri ilk mesajını Egeli Sabah aracılığıyla verdi. İzmirlilere teşekkür eden Binali Yıldırım, "İzmirlilerin desteği ile bugünlere geldik. Onlar sahip çıktı. Bizi seçtiler. Bugünlere geldik. İzmirli hemşehrilerime destekleri ve güvenleri için çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir 70 yıl sonra başbakan çıkarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN