Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birazcık rota değiştireceğim

Önümüzdeki 2 yıl içinde çok değişik rollerle izleyicinin karşısına çıkacağının sinyalini veren , “Hem tecrübenin hem de yaşın verdiği olgunlukla birazcık rota değiştireceğiz ama yine her yaşa hitap edeceğiz” dedi

Giriş Tarihi: 21.5.2016
Birazcık rota değiştireceğim
Birçok dizi, film ve televizyon programları ile büyük beğeni toplayan , kendini komedyenden daha çok aktör olarak tanımlıyor. 7 yaşından beri tiyatronun her içinde olduğunu dile getiren ünlü sanatçı, bu yoldaki gençlerin sabırlı olmalarını istiyor. 'i ikinci evi gibi gören Tolga Çevik, hayran olduğu İzmir seyircisini de yere göğe sığdıramıyor...

Sizi hep eğlenceli ve komedi tarzı filmlerde izledik. Amerika'da oyunculuk eğitimi aldığınızı biliyoruz. Komedi mezuniyetten sonra sizin tercihiniz miydi? Yoksa size gelen rollerin doğurduğu bir durum muydu?
Amerika'dan döndükten sonra öyle şunu oynayacağım, bunu oynayacağım diye bir şey kararlaştırmadım. Zaman içerisinde keyfim daha çok neyi çektiyse onu yaptım. Yani komedi olur, dram olur, keyifle ilgili birazcık. Neyi yapmak istediysem o yönde ilerledim. Uzun bir zamandır da komedi yapmak istediğim için komedi projelerindeyim. Önümüzdeki yıllarda ne olur bilemiyorum.

Bir röportajınızda "Komedyen benim sıfatım değil" demişsiniz. Oyuncu olarak kendinizi nasıl tanımlarsınız?
Ben komedyen değilim, komedyenlik başka bir şey. Komedyen sadece komedi yapar. Ben aktörüm, her türlü rolü oynarım. Oyuncu olarak, aktör olarak kendimi nasıl tanıtacağıma gelirse de, bence iyi aktörüm ya.(gülerek) Şöyle bir 25 seneye bakarsak, güzel şeyler oynamışım. Bunu biraz yaptığınız işlerle izleyenlerin cevaplaması lazım. Oyuncu kendi başına "ben şöyle aktörüm, böyle aktörüm" pek demez. Kendi kafamızda fikirlerimiz var da, böyle soruların cevaplarını izleyenlere bırakmak lazım.

HİKAYENİN PARÇASI OLMAK

Size gelen bir senaryoda nelere dikkat edersiniz?
Bir amacı var mı senaryonun, bir şey anlatıyor mu gerçekten ona bakarım. Bir de "evet, ben böyle bir hikayenin içinde olmak istiyorum" demem önemli. İlla bir mesaj vermek değil derdim ama, "Bu güzel bir hikaye, bu hikayenin bir parçası olmak istiyorum" demem lazım o senaryoyu seçmem için...

Yeni projelerinizden bahsedebilir misiniz?
Yeni projelerimiz var ama bunlar biraz gizli... (gülerek) Özellikle bu önümüzdeki 2 yıl içinde, çok değişik, çok güzel şeylerle izleyicilerimin karşısına çıkacağım inşallah. Hem artık tecrübenin hem de yaşın verdiği olgunlukla, değişik şeyler yapmayı planlıyorum. Birazcık rota değiştireceğiz, güzel şeyler yapacağız. Ama yine her yaşa hitap edeceğiz. Ailece evde izleyebilecekleri çok güzel filmler sunacağım onlara. Çok yakında zaten haberlerini de ufak ufak duymaya başlayacaklar.

ÖDÜL ÖZGÜVEN VERİYOR

Pek çok ödül almışsınız. Ödüller sizin için ne ifade ediyor?
Ödüller sembolik görünseler de insana güç veren şeyler aslında. Benim de saydığınız zaman epey bir sayıda ödülüm var. Benim için kıymetli de Türkiye için ne kadar kıymetli onu bilemiyorum. Ama tabii böyle şeyleri almış olmanız, buna layık görülmüş olmanız size zaman içerisinde özgüven veriyor, motivasyon veriyor. O açıdan mutlak olarak önemli tabii.

Tiyatro olmasaydı, oyuncu olmasaydınız tercihiniz ne olurdu?
Ben 7 yaşımdan beri bu işi yapıyorum. Bu işe gönül verdim. 13 yaşımdan beri para kazanıyorum bu işten. Oyunculuk olsun, seslendirme olsun hepsini yaptım, yapıyorum. Ben hiçbir zaman başka bir meslek düşünmedim. Ama hayatımda tiyatro olmazsa ne yaparım diye kara kara düşünmüştüm... Eğer başarısız olursam diye ama başka bir alternatifim hiçbir zaman olmadı.

İzmir seyircisini ve İzmir'i nasıl buluyorsunuz?
İzmir, Avrupa demek! İzmir benim ikinci adresim. Ailemle her zaman her fırsatta, her boşlukta İzmir'e kaçar geliriz. İzmirliler sahnede her zaman yanımızdaydılar. İzmir insanı sanata, sanatçıya her zaman ayrı bir yer ayırmıştır. Çocukluğumdan beri de "emekli olursam herhalde İzmir'de yaşarım" derdim. Emekli olmadan da yaşamak nasip oldu.

SABRIN SONU SELAMET

Sizin yolunuzu takip etmek isteyen gençlere ne tavsiye edersiniz?
Benim yolumu takip etmek isteyen değil de, bizim yaptığımız meslekte ve dünyada, bu işi yapacak arkadaşların bir tek şeye çok dikkat etmelerini rica ediyorum. Hiçbir şey çabuk olmuyor. Böyle beni bir arabaya binerken görüp de "vay be nasıl aldın sen bu arabayı" diyen arkadaşlara, aslında bu arabayı 26 yılda aldığımı anlatmam onlar için idrak zorluğu yaratabiliyor. Yıllar yıllar... Yıllarca çalışmak gerekiyor. Her şey için, her meslek için. O yüzden lütfen hiçbir şeyin çabuk olduğunu düşünmesinler. Özellikle güzel ve başarılı şeylerin çok zor, çok uzun çalışmalardan, çok uzun acılardan sonra geldiğini bilsinler. Buna emin olsunlar. Ben dürüst ve dobra konuşan bir ağabeyleri olarak bunu onlara garanti ediyorum. Çok çalışsınlar, sabırlı olsunlar. Sabır, sabır, sabır...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birazcık rota değiştireceğim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN