İddianame kabul edildi

Giriş Tarihi: 21.5.2016
İddianame kabul edildi

’de kamu arazilerinin FETÖ/PDY’ye değerinin altında satılarak kamunun zarara uğratıldığı iddialarına ilişkin dava 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek

Cumhuriyet Başsavcılığınca "bazı kamu arazilerinin örgüte değerinin altında satılarak haksız kazanç elde etmesinin sağlandığı" iddiaları üzerine FETÖ/ PDY'ye ilişkin hazırlanan iddianame, 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Buca ilçesindeki SGK'ya ait yaklaşık 40 dönümlük gayrimenkulün Şifa Üniversitesine 10 yıllığına aylık 30 bin lira bedelle kiralandığı, kira tespiti aşamasında usulsüzlükler olduğunun tespit edildiği vurgulandı. İddianamede, aralarında eski müsteşar Fatih Acar, eski SGK İzmir İl Müdürü Engin Bilgili ve eski Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet 'in de bulunduğu 11 tutuksuz sanığa, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ilgili maddeleri kapsamında, "terör örgütü üyesi olma, görevi kötüye kullanma, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, suç işlemek amacıyla örgüt kurma" gibi suçlamalar yöneltiliyor.

DEVLET ZARARA UĞRATILDI
İddianamede, Türkiye Tabipler Vakfının, FETÖ/PDY'yle bağlantısı olan Şifa Üniversitesi Hastanesinin sahibi olduğu, bir şirketin satılarak parasının gayriresmi yollardan vakıf yöneticilerine ulaştırıldığı, hem devletin vergi yönünden zarara uğratıldığı hem de vakfın, kanunsuz işlemleri için daha önceden harcadığı paraların açığının kapatılmasında kullanıldığı öne sürüldü. Ayrıca vakfın, kamuya hizmet eder gibi görünüp FETÖ/PDY'nin zenginleşmesine hizmet ettiği, vakfın kanunsuz işlerinin örgütün Ege/ İzmir Sorumlusu Bekir Baz emrinde olan dönemin Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet ve yardımcıları tarafından yapıldığı, Ateş'in ayda bir kez Fetullah Gülen'i görmeye gittiğine dair gelen ihbar üzerine soruşturmanın başlatıldığı bilgisine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İddianame kabul edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN