Süt içmemiz için 7 önemli neden

Giriş Tarihi: 21.5.2016
Süt içmemiz için 7 önemli neden

Sütün besleyici değerlerinin çok yüksek olduğuna dikkat çeken uzmanlar, 7’den 70’e herkesin süt içmesi gerektiğini söyledi. Uzmanlar, sütün en önemli faydalarını da yedi maddede sıraladı

Doğumdan itibaren aldığımız ilk besin olan süt, başta gelişme çağındaki çocuklar, hamileler, emzirenler ve yaşlılar olmak üzere 7'den 70'e herkesin vücudu için gerekli olan bütün besinleri dengeli olarak içinde bulunduran, vazgeçilmez bir besin kaynağı. Her şeyde olduğu gibi sütte de miktarın çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, "Günde yarım litreden fazla süt, eksikliğine bağlı ve diş çürümesine neden oluyor. Bu nedenle sadece süt içerek kalori ihtiyacını alan çocuk, sağlıklı beslenemiyor" diyor. Uzmanlar sütün faydalarını 7 maddede şöyle anlatıyor:
1- Kemikleri güçlendiriyor: Süt ve süt ürünleri, kemiklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan kalsiyum, fosfor, magnezyum ve proteini sağlıyor. Çocukluk dönemi ve yaşam boyunca yeterli süt tüketimi kemiklerin güçlenmesine ve ileriki yaşlarda osteoporoz gibi kemik hastalıklarından korunmaya yardımcı oluyor.
2- Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek enfeksiyonlardan koruyor: Süt; büyüme ve gelişmeyi destekliyor, hücre ve doku oluşumunda rol alıyor. Beynin gelişmesinde ve çalışmasında faydası olan süt, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olarak enfeksiyonlara karşı kalkan rolü üstleniyor. Ayrıca yaraların da çabuk kapanmasına yardımcı oluyor.
3- Osteoporozdan koruyor: Osteoporoz, en sık görülen kemik hastalığı olarak belirtiliyor. 50 yaş sonrasında, 2 kadından 1'i ve 4 erkekten 1'inde osteoporoza bağlı görülüyor. Yaşla beraber kemik yoğunluğunda azalmanın önüne geçebilmenin en iyi yolu ise kalsiyum ve D vitamini almak. Günde 2-3 porsiyon (2-3 su bardağı) süt tüketimi kalsiyum alımı için öneriliyor.
4- Dişleri film tabakası gibi sararak zarar görmesini engelliyor: Sütün içerisindeki kalsiyum ve fosfor miktarı sağlıklı diş gelişimi ve devamlılığı için faydalı. Diş minesinden kalsiyum ve fosfat kaybını önlüyor.
5- Kan basıncını düzenliyor: Yapılan çalışmalar gösteriyor ki günlük 3 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketimi yetişkinler ve çocuklarda yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor.
6- Karın bölgesindeki yağlanmayı azaltıyor: Süt içmenin kilo kaybı üzerinde de etkisi bulunuyor. Son yıllarda gerçekleştirilen bazı çalışmalar gösteriyor ki kalori kontrollü diyetle birlikte,günlük süt ve süt ürünleri tüketimi karın bölgesi yağlanmasını azaltıyor ve kilo kaybına yardımcı oluyor.
7- Diyabeti kontrol altına almaya yardımcı oluyor: Tip 2 diyabet günümüzde çocukluk çağından itibaren ortaya çıkan bir sorun. Şeker hastalığının önlenmesinde de düşük yağlı süt ve süt ürünleri tüketimi önemli bir yer tutuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süt içmemiz için 7 önemli neden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN