Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakımı unuttu bahçeyi kuruttu

’de, bir ihmalkarlık ve özensizlik örneği daha. Büyükşehir Belediyesi, girişindeki dikey bahçenin bakımını unuttu! 200 bin liraya mal edilen bahçe kurudu, kamu parası heba oldu

Giriş Tarihi: 23.5.2016
Bakımı unuttu bahçeyi kuruttu
Büyükşehir Belediyesi'nin 'nın girişinde yaklaşık 200 bin lira harcayarak yaptırdığı, üzerinde özel bitkilerle oluşturulmuş kentin simgesi saat kulesi ile nazar boncuğu bulunan dikey bahçe peyzaj düzenlemesi, bakımsızlık kurbanı oldu. Park Bahçeler Daire Başkanlığı , Karşıyaka Alaybey girişindeki köprülü kavşağın istinat duvarlarında birisi 86, diğeri 106 metrekare büyüklüğünde iki adet dikey bahçe oluşturdu. 86 metrekarelik dikey bahçeye Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın portresi ile Afyon Kocatepe'deki figürü yerleştirildi. Her iki figür arasında kalan bölüm, dikey bahçe uygulaması kapsamında çeşitli bitkilerle süslendi. Büyükşehir Belediyesi yine aynı köprülü kavşağa bu sefer üzerinde özel bitkilerle 'İzmir' yazılı olan ve kentin simgesi tarihi saat kulesinin bulunduğu ikinci dikey bahçeyi inşa etti. Diğerine göre daha büyük olan ikinci dikey bahçe 106 metrekare olarak inşa edildi. Dikey bahçenin üzerine bir de yine bitkilerle nazar boncuğu figürü oluşturuldu. Metrekaresi 1500 ila 1750 lira arasında değişen uygulama, yaklaşık 200 bin liraya maloldu.

GÖKÇE TWEET ATTI AMA
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Ankara Çankaya Belediyesi'nden transfer ettiği Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe de o süreçte Zübeyde Hanım'ın portresi olan dikey bahçenin fotoğrafını çekerek üzerine "İzmir'e çok yakıştı" yazdı. Bahçenin yanına bir de su deposu yerleştirildi. Kurulan elektronik sistem sayesinde dikey bahçenin sulama, özel sıvı gübreleme ve ilaçlama gibi bakımını gerektiren uygulamalar periyodik olarak belirli zaman dilimleri içinde kendiliğinden otomatik olarak yapılacaktı.... Ancak olmadı...Bakımlar ihmal edilince, yeterince gübreleme, ilaçlama ve sulama yapılamadı. 200 bin liraya malolan dikey bahçe peyzaj düzenlemesi kurudu.

ŞARTNAMEDE UNUTULDU!
İddiaya göre İzmir Büyükşehir Belediyesi, metropol alanlardaki yeşil alanların ve peyzaj düzenlemelerinin bakım onarımı ihalesinin şartnamesini hazırlarken yeni yeşil alanların yapımına imkan tanıyan yapım pozuna yer verdi ancak mevcut yeşil alanların bakım ve onarımını öngören bakım pozunu unuttu. Bunun sonucu olarak da dikey bahçenin aylık minimum 2 bin lira olan bakımları söz konusu ihale kapsamında yapılamadı. Bazı kurum çalışanlarının uyarıları da dikkate alınmayınca Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanlığı'na bağlı Yapım Şube Müdürlüğü'nün sorumluluğundaki dikey bahçe kaderine terk edildi ve göz göre göre kurudu. Olan yine İzmirliye oldu. Her gün önünden binlerce aracın geçtiği dikey bahçenin parası yine Büyükşehir Belediyesi'nin ihmalkarlığı nedeniyle yine İzmirlini cebinden çıktı. Aylarca bakımını yapmayarak dikey bahçesinin kurumasına göz yuman İzmir Büyükşehir Belediyesi, 200 bin liralık düzenleme kuruyunca geçtiğimiz haftalarda önce kuruyan bitkileri söktü, ardından da yeni bakım onarım ihalesi yapılıncaya kadar pano boş kalmasın diye üzerine kentin simgesi tarihi saat kulesinin rölyefi ile İzmir yazılı figür yerleştirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakımı unuttu bahçeyi kuruttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN