10 yıl sonra gelen başörtüsü zaferi

Giriş Tarihi: 25.5.2016
10 yıl sonra gelen başörtüsü zaferi

Manisa’da Mühendisleri Odası’ndan belge almak için başvuran ancak başörtülü fotoğraf kullandığı gerekçesiyle reddedilen Kırmacı, 10 yıl önce başlattığı mücadelesini kazandı

Mühendisleri Odası Manisa Şubesi'ne "Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesi" almak için başvuran, ancak başvurusu başörtülü fotoğraf nedeniyle reddedilen Rabia Kırmacı, yaklaşık 10 yıl süren mücadelesini kazandı. Kırmacı, verdiği mücadele sonrası başörtülü olarak Serbest İnşaat Mühendisliği belgesini alırken, mahkeme, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'nın Kırmacı'ya yaklaşık 377 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

DAVA AÇTI
Balıkesir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu olan Rabia Kırmacı, 10 yıl önce İnşaat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi'ne Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesi almak için başvurdu. Ancak Manisa İnşaat Mühendisleri Odası tarafından tebliğ edilen TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'nın 1 Ağustos 2006 tarihli yazısı ile Rabia Kırmacı'nın başvurusu "belgelere yapıştırılacak fotoğrafların son altı ay içinde başı açık, sakalsız ve düzgün bir kıyafetle çekilmiş olması koşulu"na aykırı olduğu gerekçesiyle reddedildi. Başvurusu başörtülü olduğu gerekçesiyle reddedilen Rabia Kırmacı, bunun üzerine yaklaşık 10 yıl sürecek hukuk mücadelesi başlattı. Kırmacı, ilk olarak 8. İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Ankara 8. İdare Mahkemesi önce davanın reddine karar verdi, ancak temyiz sonucu Danıştay'ın davanın kabul edilmesine ilişkin kararından sonra mahkeme, 21 Kasım 2013 tarihli kararıyla TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'nın başörtülü fotoğraf ile kabul etmediği işlemin iptaline karar verdi. Bu karar üzerine İnşaat Mühendisleri Odası tarafından Rabia Kırmacı'ya Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesi verildi. Tam 7.5 yıl süren hukuk mücadelesi sonunda Rabia Kırmacı, başörtülü olarak Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesi'ni aldı. Ancak Kırmacı, bu süre zarfında Serbest İnşaat Mühendisliği yapamaması ve kazanç kaybı yaşadığı gerekçesiyle Ankara 11. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Ankara 11 İdare Mahkemesi, 25 Şubat 2016 tarihli kararıyla TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası'nın Rabia Kırmacı'ya 357 bin 682 lira 42 kuruş maddi tazminat, 20 bin lira ise manevi tazminat olmak üzere toplam 377 bin 682 lira tazminat ödemesine karar verdi.

EMSAL OLACAK
Böylece Rabia Kırmacı, başörtülü fotoğraf ile Serbest İnşaat Mühendisliği Belgesi aldığı gibi, bu süreçte çalışamamasından kaynaklı kazanç kaybını da telafi etmiş oldu. Uzmanlar, bu kararla birlikte geçmişte başörtüsü mağduru olanların maddi anlamda mağduriyetin giderilmesi için bu kararın emsal nitelikte olacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 yıl sonra gelen başörtüsü zaferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN