Polisler sanal devriyede

Giriş Tarihi: 31.5.2016
Polisler sanal devriyede

Siber Suçlar Önleme Büro Amirliği sanal devriye ekipleri 24 saat görev esasına göre çalışıyor. Sanal devriye ekipleri üzerinde suç unsuru oluşturabilecek konularla ilgili denetimler yapıyor

Emniyet Müdürlüğü in yaygınlaşması ve bilişim suçlarındaki artış nedeniyle 4 yıl önce Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nü kurdu. Bilişim teknolojileri kullanılarak işlenen suçların soruşturulması ve önlenmesini sağlayan Müdürlüğe bağlı Siber Suçlar Önleme Büro Amirliği, 6 ile hizmet veriyor. Ege Bölgesi'nin merkezi olan şube müdürlüğünde İzmir'in dışında Aydın, Uşak, Manisa, Denizli ve Muğla'da düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen dijital materyallerin gerekli teknik incelemesi de yapılıyor. Sosyal medyada sahte profil oluşturulması, sosyal medya hesaplarının çalınması, bilişim yoluyla işlenen çocuk pornografisi, müstehcenlik, kumar, hakaret, tehdit, sövme, şantaj suçlarına bakılıyor. Son yıllarda sosyal ve ekonomi hayatının büyük ölçüde internet ve sosyal medya üzerinde yürümesi sanal devriye ekiplerine olan önemi iyice artırdı. Bu nedenle İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya'nın talimatıyla sanal devriye ekipleri güçlendirildi. Sanal devriye polisleri, siber dünyadaki suçların önlenmesi, engellenmesi amacıyla aralıksız çalışıyor. 24 saat görev esasına göre mesai yapan sanal devriye polisi günün her saatinde sosyal medyayı tarayarak suç unsuru teşkil eden unsurları tarıyor. Suç ve suçluların hareket alanı haline gelen sanal dünyada devriye atan polisler sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen tehdit, dolandırıcılık gibi suçlara da anında müdahale ediyor. Sanal devriye ekipleri bu şekilde herkesin kullandığı, kişilerin zarar görmediği bir siber dünya sağlamayı amaçlıyor. Ödeme Sistemleri Büro Amirliği ekipleri banka ve kredi kartı ile yapılan dolandırıcılık olaylarıyla çalışıyor. Ekipler 2015 yılında banka ve kredi kartı dolandırıcılığından elde edilen 350 bin liralık haksız kazanca el koydu. Düzenlenen operasyonlarda 53 kişi tutuklanırken, vatandaşların 1 milyon lira parası dolandırılmadan kurtarıldı.

POLİSLERDEN KADINA ŞİDDETE KARŞI TİYATRO
İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, toplumda kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla "Hep Gül Aysel" adlı oyununu sahneledi. Utkan Özüpak' ın yazdığı Yaşar Ayvacı'nın yönettiği müziklerini ise Soner Arıca'nın yaptığı tiyatro gösterisi Tiyatro Balans grubu tarafından ücretsiz olarak sergilendi. Etkinlik büyük ilgi gördü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polisler sanal devriyede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN