Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korkutan rakam

Ülkemizde her 10 kişiden 3’ünün içtiğini belirten Dr. Yalnız, “Bunun neticesinde de hastanemizde her yıl yaklaşık 2 bin hastaya akciğer i tanısı koymaktayız” dedi

Giriş Tarihi: 1.6.2016
Korkutan rakam
Akciğer i, dünya ile paralel olarak en erkeklerde en fazla görülen, kadınlarda ise en sık görülen üçüncü sırada kanser çeşididir. Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Enver Yalnız, nin en büyük sebebinin olduğunu söyledi. Sigara içen kişinin, akciğer kanseri olma riskinin sigara içmeyen kişiye oranla 15 kat fazla olduğunu belirten Başhekim Uzm. Dr. Enver Yalnız, "Kanser gelişme riski sigara içme süresi, günde içilen sigara sayısı, erken başlama yaşı ve derin çekme miktarı ile artar. Sigara dışında puro ve pipo kullananlarda ve pasif içicilerde de risk artmaktadır. Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra kanser riski belirgin azalmaktadır" dedi.

HER YIL 110 BİN KİŞİ ÖLÜYOR
Türkiye'de her 10 kişiden 3'ünün sigara içtiğini belirten Başhekim Yalnız, "Ülkemizde sigara içme oranı yüzde 30, 13-15 yaş grubunda ise sigara içme oranı yüzde 10-30'dur. Sigara içimi Türkiye'de her yıl yaklaşık 110 bin kişinin ölümünden sorumludur. Sigara içenler içmeyenlere hayatlarını ortalama 20 yıl daha erken kaybederler. 40 yaşından sonra sigara içilen her yıl için yaşam beklentisi 3 ay kısalmaktadır" dedi. Sigarayı bırakmak isteyen kişinin kararlı olması gerektiğini vurgulayan Başhekim Yalnız, şöyle devam etti; "Hastanemizde her yıl yaklaşık 2 bin hastaya akciğer kanseri tanısı koymaktayız. Sigara içimini bir hastalık olarak kabul ediyoruz ve bu hastalığın bilimsel bir tedavisi söz konusu. Bu bilimsel tedavi dışında uygulanan tedavilerin etkinliği şüphelidir. Bırakma kararı verdikten sonra hastanelerimizin sigara bırakma polikliniklerine başvurmaları gerekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korkutan rakam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN