Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Tedbirli olmalıyız’

’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararını değerlendiren Ege’nin önde gelen isimleri ihracatın olumsuz etkilenmemesi için tedbir alınmasını ve temkinli hareket edilmesini önerdi

Giriş Tarihi: 25.6.2016
‘Tedbirli olmalıyız’
'de yapılan referandum ile Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma yönünde karar alınmasının ardından, iş dünyası ekonomide oluşacak etkileri değerlendirdi. İngiltere'nin ayrılık kararının ardından AB için yeni bir sürecin başladığını ifade eden İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, bunun sinyallerinin uzun süredir verildiğini söyledi. Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılacak ilk ülke olacağını belirten Demirtaş, bunun İngiltere ile sınırlı kalmayabileceğini söyledi. Bunun ciddi ekonomik yansımaları da olacağını belirten Demirtaş, "İngiltere toplam ihracatının yaklaşık yüzde 45'ini, ithalatının ise yaklaşık yüzde 54'ünü AB ülkelerine yapıyor. Ayrılma süreci karmaşık ve zor olacak. Küresel ekonomideki yansımaları devam edecek. Tabi ülkemizin de bu süreci iyi takip etmesi ve riskleri iyi yönetmesi gerekecek. Hükümetimiz daha önce bu riski gördüğünü ve önlemleri aldığını belirtmişti. Kur hareketlerinden kötü etkilenmemek için temkinli hareket etmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu. Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararıyla küresel bir ekonomik etki olabileceğine dikkat çekerek, Türkiye'de sektör ihracatlarının düşebileceğini söyledi. Türkiye'nin özellikle hazırgiyim sektöründe Almanya'dan sonra en önemli ikinci pazarının İngiltere olduğunu belirten Yorgancılar, "Özellikle tekstilde hazır giyim ihracatında İngiltere'ye yaklaşık 2-2,5 milyon dolarlık ihracat yapılıyor. Türkiye'nin İngiltere'ye yaptığı toplam ihracat ise 9 milyar civarında. Dolayısıyla bu sektörü olumsuz olarak etkileyeceğini düşünüyorum. Sterlinin değerinin düşmesi İngiltere ekonomisinde de bir daralma doğuracak. Oradaki büyümeyi de yavaşlatacak. İngiltere'de ekonominin yavaşlaması bizim diğer sektör ihracatımızı olumsuz etkiler. Ancak burada İngiltere halkının aldığı bu kararın politik tarafı da var. İngiltere halkı AB'nin mültecilerdeki genişleme stratejisini benimsemediği de ortaya koydu" dedi.

ZORLUK YAŞAYABİLİRİZ
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, İngiltere'ninin ayrılma kararı ile ekonomik etkilerin şimdiden hissedildiğini ifade ederek, "İlk algıladığımız, gördüğümüz döviz kurlarına yansıması oldu. İhracatta rekabeti doğrudan etkileyen bir konu bu. İki gün önce pound 4.25 iken şimdi 4 liraya düştü. Malum ihracatçılarımız küçük marjlarla rekabet etmeye çalışıyor. İngiltere'ye olan ihracatımızda zorluklar yaşayabiliriz. Orta vadede AB ile ABD arasında yapılan serbest ticaret anlaşması var. İngiltere'nin ayrılması ile bu süreç nasıl devam edecek kestiremiyoruz. İngiltere AB'den ayrıldığı için bizim birliğimiz dışına da çıkmış olacak. Türkiye, İngiltere ile serbest ticaret anlaşması yapması tekrar gündeme gelebilir. Şu anda çok belirsiz bir durum var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Tedbirli olmalıyız’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN