’de dev zirve

Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, D-8 Oda Başkanları Zirvesi’nin 20 Ekim’de İzmir’de yapılacağını söyledi

Giriş Tarihi: 7.7.2016
İzmir’de dev zirve
Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, yıllık ticaret hacmi 500 milyar dolara yaklaşan D-8 (Devoloping 8 Countries) üyesi 8 ülkeden, 40 ticaret ve sanayi odası başkanın 20 Ekim'de İzmir'de bir araya geleceğini ve "D8 Oda Başkanları Zirvesi" düzenleneceğini söyledi. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'nın 1997 yılında İstanbul'da yapılan devlet ve hükümet başkanları zirvesinde D-8'i oluşturduğunu söyledi. Demirtaş, "D-8'in kuruluş amacı, geniş bir nüfus ve coğrafi alanı temsil eden 8 ülke arasında ticaret ilişkilerinde yeni fırsatlar yaratmak, somut ortak projeler ile ekonomik işbirliğini geliştirmek. Gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisindeki durumlarını güçlendirmek de bir diğer önemli amaç" dedi.

İZMİR'E KATKI SAĞLAYACAK
Demirtaş, D-8 Genel Sekreteri Seyed Ali Mouhammed Mousavi'nin geçen mart ayında İTO'ya yaptığı ziyarette, D-8 ülkeleri arasındaki ticaret hacminin 2018'de 500 milyara çıkarılmasını hedeflendiğini söylediğini hatırlatarak, "Ben de Sayın Mousavi'ye bu yıl içinde İzmir'de D-8 Ticaret ve Sanayi Odaları Toplantısı düzenlemeyi teklif ettim. Sayın Genel Sekreter de kabul edince çalışmalara başladık" diye konuştu. Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "5 ülkeden, 40 kentin, 40 oda başkanı İzmir'de buluşacak. Ticaret odalarının gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine ve küresel ticarete katkılarını görüşerek şehirlerimiz ve ülkelerimiz arasındaki işbirliği fırsatlarını ele alacağız, ticaretimizi nasıl arttırabileceğimizi tartışacağız. Eğitim, ve teknolojide işbirliğini de görüşeceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir’de dev zirve
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN