Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni teşvik paketi esnafa bayram oldu

Giriş Tarihi: 7.7.2016
Yeni teşvik paketi esnafa bayram oldu

Başbakan Binali ’ın açıkladığı teşvik paketini değerlendiren İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, “Yapılan düzenlemeleri olumlu karşılıyoruz. Esnaf için bayram hediyesi oldu” dedi

Başbakan Binali 'ın açıkladığı teşvik paketiyle, önemli düzenlemelere gidildi. Esnaf için yapılan düzenlemelere göre, taksi, dolmuş, minibüs, belediye ve halk otobüsü sahipleri araçlarını yenilerken ÖTV ödemeyecek, esnaf kredi kullanımında gayrımenkuller dışında menkulleri de teminat gösterilebilecek, 110 bin esnafın 392 Lilyon TL'lik temerrüt faizinin tamamı silinecek, borcun sadece anaparası ödenecek ve Bağ-Kur'a dahil olan verenlere zamanında prim ödenmesi halinde yüzde 5 indirim verilecek. Teşvik paketini, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, değerlendirdi.

ÖTV İNDİRİMİ OLACAK
Kendilerini yakından ilgilendiren tedbirler alındığını söyleyen İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, "Büyük memnuniyetle karşıladık. Bizi bire bir ilgilendiren düzenlemeler var. Yüzde 5 Bağ-Kur primini sürekli eksiksiz ödeyenlere indirim var. Bu talebimiz yerini bulmuş. Toplu taşımada S plaka, M plaka ve T plakalara teşvikler var. Araç yenilenmesi halinde ÖTV indirimi olacak. Araçlarımızı yenilemede zorlanıyorduk şimdi insanların rahat ulaşımını sağlayabilecekleri güzel araçlar alıp halkın hizmetine sunabiliriz. Kredilerin temininde kolaylıklar var. Menkul mallar da ipotek olarak verilebilecek. Süreli teşvikler oluşacak, bunlar çok önemli. İş sağlığı ile ilgili maddeler var. İş sağlığı ve güvenliğinde bir yıl öteleme olacak. İşyeri uzmanlığı ve doktor temini gerekli, bir işçi çalıştıran işlerinde bile doktor gerekliydi, belki bir yıl ertelenebilir" dedi. Kendileri için hayati düzenlemelerin yapıldığını da vurgulayan Zekeriya Mutlu, şöyle devam etti: "Bütün tedbirlerin hepsi bizleri ilgilendiriyor. Çekte karekod uygulaması çok önemli. Çekin güvenirliğini cep telefonnudan okutacaksın. Biz çekin sigortalı olmasını istiyorduk. Çeki veren ve alan insanın çek konusunda endişesi olmaması lazım. Bunu sigorta edebilmeli. Aslında çekin çözümü o, ama bunun için de bir fon gerekli tam istenilen çözüm için. Biz düzenlemeleri çok olumlu karşılıyoruz. Başbakana teşekkür ediyoruz. Genelde baktığımız zaman tüm tedbirler esnafa yansıyacak tedbirlerdir. En hayati olan çekte karekod, ticaride ÖTV indirimi ve Bağ-Kur'da yüzde 5 indirim. Bayram müjdesi oldu."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni teşvik paketi esnafa bayram oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN