Gemilere ‘geri dön’ emri

Giriş Tarihi: 22.7.2016
Gemilere ‘geri dön’ emri

Darbe giriminin olduğu gece ’de oluşturulan masasında, Foça’dan Konak’a doğru hareket eden savaş gemilerinin, komutanların emirleriyle geri döndürüldüğü belirlendi

FETÖ'nün darbe girimine ilişkin yurt genelinde operasyonlar sürdürülürken, 'de darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi önemli olayların önüne geçildiği ortaya çıktı. Ankara ve İstanbul'da yaşanan ilk askeri hareketlilik karşısında olay henüz netlik kazanmamışken İzmir Valisi Erol Ayyıldız, iletişime geçtiği Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru ve MİT Bölge Başkanı ile Valilikte masası oluşturdu.

ALARM VERİLDİ
Yaşananların darbe girişimi olduğunun belirlenmesi üzerine, hızlı bir kararla tüm emniyet birimleri alarma geçirilirken, cumhuriyet savcılığı da "darbecilere yönelik genel gözaltı kararı" çıkartarak ilk adli işlemi başlattı. "Birliklerinden izinsiz ayrılmaları durumunda askerlere gözaltı uygulanması, silah ve mühimmata el konulması" kararının çıkartılması sonrası kentteki kamu kurumlarının araç parklarındaki ağır iş makineleri ve otobüsler de kriz masası emrine alındı. İş makinelerinin tüm askeri birliklerden çıkışları engelleyecek şekilde konuşlandırılmaları talimatının ardından, Vali Ayyıldız'ı arayarak "darbecilere karşı devletin yanında olduklarını" bildiren komutanlar, askerlerin hiçbir şekilde kışlalardan çıkarılmaması talimatını sözlü ve yazılı tüm birliklere iletti. Daha sonra Ege Ordusu'nda komutayı devralmak isteyen Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen etkisiz hale getirilerek emniyet yetkililerine teslim edildi. Bu sırada Foça'daki amfibi birliğinden savaş gemilerinin körfeze girdikleri ve Konak'a doğru hareket ettikleri bilgisine ulaşıldı. Güvenlik için kriz merkezinin yerinin değiştirilmesi planlanırken, Garnizon Komutanı'nın emirleri bu gemilere iletildi. Girişimler üzerine gemiler, Foça'daki birliğe geri döndü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gemilere ‘geri dön’ emri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN