Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir’de ölümcül sahneler olacaktı

15 Temmuz akşamı FETÖ’nün darbe girişiminin İzmir’de tek kurşun atılmadan bastırıldığını anlatan İl Emniyet Müdürü Uzunkaya, bunda alınan tedbirlerinin etkisinin büyük olduğunu dile getirdi

Giriş Tarihi: 26.7.2016
İzmir’de ölümcül sahneler olacaktı
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halkı meydanlara davet etmesinin ardından başlatılan destansı bir mücadeleyle bastırıldı. İnsanların tankların önüne gövdelerini siper ettiği, silahlı cuntacılara meydan okuduğu ihanet gecesinde 240'tan fazla masum can yitirildi. Binlerce insan yaralandı. İzmir'de ise tek kurşun atılamadan darbe teşebbüsü bastırıldı. 15 Temmuz gecesinden bu yana 24 saat boyunca ayakta olan İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Egeli Sabah'a özel açıklamalar yaptı. İzmir'de 15 Temmuz'dan bu yana 400'e yakın zanlının gözaltı alındığını bildiren Uzunkaya, "14 tanesi general olmak üzere, 130 civarında subay, astsubay, hakim, savcı ve avukat tutuklandı. Önümüzdeki günlerde darbeye kalkışan, destek veren gerek diğer askeri birliklerde, gerek emniyette, gerekse başka kurumlarda ilgili kim varsa bunlara da adli ve idari soruşturmalar eksiksiz yapılacaktır. Darbe girişiminin kontrol altına alınamaması durumunda İstanbul ve Ankara'daki gibi İzmir'de de ölümcül sahnelerin yaşanacağı anlaşılıyordu. Çok şükür ilimizde hiçbir insanın burnu dahi kanamadı" dedi.

ÇİĞLİ'DEKİ ÜSSÜN İŞLEVİ
Kalkışmanın başarılı olması durumunda darbenin İzmir'den yönetileceğinin anlaşıldığını belirten Uzunkaya, "İzmir'in darbede önemli bir üs olduğunu biliyoruz. Özellikle Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı, bu konuda önemli bir alandı. Üs komutanın darbenin içerisinde ilk üç adamdan bir tanesi olduğu anlaşılıyor. Şu anda halen firarda. Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı'nın yönetim ile ilgili müdahalede çok önemli bir işlevi olacaktı" diye konuştu. Uzunkaya, İzmir Emniyet Müdürlüğü olarak 24 saat boyunca ayakta olduklarını anlatarak, "Şehirde, bölgede huzur ve güvenin tesisi anlamında her türlü yer ve mekanın kontrolü meşru yönetimin elindedir. Sayın Valimiz Erol Ayyıldız, jandarma komutanımız, MİT Başkanımız ve başsavcımızla 24 saat boyunca yan yana ve iletişim halindeyiz. Gayet uyumlu bir şekilde görevimizin başındayız. Her türlü planlamayı son derece sağlıklı ve koordineli şekilde hayata geçiriyoruz" dedi.

İHBARLAR YAĞIYOR
İkinci bir darbe girişimi olacağı konusunda söylentilerin yayılmaya çalışıldığının altını çizen Uzunkaya, bunun paralel yapı uzantılarının provakasyonu olduğunu dile getirdi. Vatandaşların konuya hassasiyet göstererek ihbarlarda bulunduğunu belirten Uzunkaya, "Özellikle son 10 gün içerisinde olağanüstü şekilde ihbarlar geliyor. Biz de tüm ihbarları duyarlılıkla değerlendiriyoruz. Foça'dan getiren 206 asker gözaltında. Ne kadarının kalkışmaya katıldığı, ne kadarının dışında olduğu soruşturmada ortaya çıkacak" şeklinde bilgi verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir’de ölümcül sahneler olacaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN