Buca’daki sır ev darbe karargahı mı

15 Temmuz darbe girişiminin tutuklu sanıklarından Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral ’ün, yıllardır İzmir Buca’daki dört katlı bir binada toplantılar düzenlediği ortaya çıkarıldı. Polis evde arama yaptı

Giriş Tarihi: 27.7.2016
Buca’daki sır ev darbe karargahı mı
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası tutuklanan Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral 'ün, İzmir'in Buca ilçesinde karargahı olduğu ortaya çıktı. Bir vatandaşın ihbarı üzerine, Öztürk'ün hakim, savcı, emniyet müdürleri ve yüksek rütbeli askerlerle sık sık toplanarak darbeyi planladığı iddia edilen evde arma yapan polis, önemli bilgi ve belgelere ulaştı. Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi de olan Öztürk'ün, Buca'daki NATO Komutanlığı'na iki kilometre mesafedeki karargahında, 15 Temmuz darbe girişiminin de planlandığı öne sürüldü. Söz konusu dört katlı binaya girerek arama yapan polis, çok önemli bilgi ve belgelere ulaştı. Ele geçirilen belgeler arasında, darbe soruşturması kapsamında tutuklanan kişilere ait bir listede ele geçirildi. Listelerin yanında da buluşulan kişilerle ilgili notların yer aldığı öğrenildi.

İZMİR'DEYDİM DEMİŞTİ
Tutuklanan , ilk ifadesinde darbe girişimi günü İzmir'de olduğunu itiraf etmişti. Öztürk, "Askeri darbeyi planlayıp, yöneten bir kimse değilim. Kimin planlayıp, yönettiğini bilmem" demişti. Akın Öztürk'ün gizli toplantılar yaptığı karargahını ise komşusu M.A. ihbar etti. M.A, birlikte hatıra resim çektirdiği Akın Öztürk'ün 5 yıl önce aldığı 4 katlı binaya sık sık yüksek rütbeli askerlerin ve emniyet müdürlerinin makam araçlarıyla geldiğini anlattı. M.A, "Darbe girişiminden sonra Akın Öztürk'ün 1 numaralı darbeci olduğunu öğrendim. Kendisinin resimlerini basında gördüm. Akın Öztürk'ün darbe için gizli planlar yaptığı 4 katlı binanın varlığından polisin haberi yoktu. Ben emniyete giderek ihbar ettim. Benim ihbarımdan sonra polis 4 katlı binayı basarak arama yaptı. Darbe girişimi sırasında bir çok vatandaş tankların önüne yeterek ölümü göze almıştı. Ben de bir vatandaş olarak üzerime düşen görevi yaptım" dedi. M.A, ifadesinde ise Akın Öztürk ile nasıl fotoğraf çektirdiğini anlatarak, "Bir kaç ay önce Akın Öztürk'ü, emniyet müdürü ve bir hakimle sohbet ederken gördüm. Emniyet Müdürü ile hakimin kim olduklarını ve isimlerini bilmiyorum. Sadece orada yaptığım araştırmada savcı ve emniyet müdürü olduklarını öğrendim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buca’daki sır ev darbe karargahı mı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN