Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdeniz’de Türk gemileri dolaşsın

Giriş Tarihi: 6.8.2016
Akdeniz’de Türk gemileri dolaşsın

Demirtaş, artık Akdeniz’de Türk bayraklı kruvaziyerlerin dolaşmasını istediklerini, konuyu Başbakan Yıldırım’a da aktardıklarını bildirdi

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "Artık kendi şirketimizi kurarak Akdeniz'de Türk bayraklı kruvaziyer gemilerinin dolaşmasını istiyoruz. Bu konudaki talebimizi de Sayın Başbakan'a aktardık, çalışma yapılması talimatını verdi" dedi. Demirtaş, 'ye gelen kruvaziyer gemilerinin istedikleri takdirde römorkör hizmeti almayarak şirketlerinin maliyetlerini azaltmalarını sağlayan karar nedeniyle Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a bizzat teşekkür ettiğini anlattı. Demirtaş, "Şimdi sahil sıhhiye ve fener ücretlerinin de düşürülmesi ile birlikte gemilerin rotalarının 'de döndürülmesini sağlayabiliriz. Bu indirimler ve Odamızın ayakbastı ücretlerini ödemesi şirketlerin göz ardı edemeyeceği önemli avantajlardır. Bunu Sayın Başbakan'a da ilettim. Şu anda bu konunun yasa meselesi olduğunu bildiren Başbakanımız, bize çalışmaya devam talimatını verdi" diye konuştu.

TÜRKİYE BÜYÜK ÜLKE
Tüm bunlara karşın gemilerin yine de gelmeme ihtimali olabileceğini belirten Demirtaş, " büyük ve güçlü bir ülke. Artık kendi kruvaziyer şirketimizi kurarak Akdeniz'de Türk bayraklı kruvaziyer gemilerinin dolaşmasını istiyoruz. Bunu Sayın Başbakan'a da söyledim. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu da buna gücümüzün yeteceğini belirterek, 'Ama sizin talimatınız ve desteğiniz lazım' dedi. Diğer deniz ticaret odası başkanları da vardı. Sayın Başbakanımız bu konuya sıcak yaklaşarak; 'Siz bir çalışma yapın, biz de konuyu değerlendirelim' dedi. Şu anda gemilerin gelmemesinin en büyük nedeni terör ama terörün hedef seçtiği bir tek ülke yok. Sadece ülkemiz de değil Fransa, Belçika Amerika gibi pek çok ülkede terör olayları yaşandı. Nasıl o ülkelerde turizm devam ediyorsa bizim ülkemizde de devam edecek. Eylül ayında İspanya'nın Tenerife kentindeki Kruvaziyer Fuar ve Kongresi'ne katılarak bu destekleri bizzat şirket yöneticilerine anlatacağım ve onların dümenlerini İzmir'e kırmalarını isteyeceğim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz’de Türk gemileri dolaşsın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN