Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ’nün finans ayağına operasyon

Örgüte çeşitli yollarla finans desteği sağladığı ve himmet larını akladığı öne sürülen Kavuklar Grup’un yönetim kurulu başkanı Abdullah Kavuk’un da aralarında bulunduğu kişiler gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 7.8.2016
FETÖ’nün finans ayağına operasyon
İzmir'de Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato'nun yürüttüğü FETÖ soruşturması çerçevesinde, dün sabah saatlerinde İzmir merkezli olmak üzere Manisa, , İstanbul illerini kapsayan operasyon yapıldı. Kavuklar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavuk, Çeşme'deki yazlığında gözaltına alındı. Onun yanı sıra Malatya'da oturan babası 77 yaşındaki Mehmet Kavuk, kimyevi madde satışı yapan Recep Güneş ile öğretmenlik yapan Mehmet Yıldız'ın da aralarında bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı. Soruşturma dosyasında toplam 22 kişi hakkında gözaltı kararının bulunduğu öğrenildi. 13 kişinin ise, halen yakalanmak üzere arandığı açıklandı.

YABANCI PARA HAREKETLİLİĞİ
Gözaltına alınanlar arasında kentte iş dünyasında 'imamlık' yapan kişilerin de bulunduğu belirtildi. Bu 'örgüt imamların', iş dünyasındaki FETÖ üyeleri arasındaki bağlantıyı sağladıkları, cemaate akışlarını koordine ettikleri ileri sürüldü. Bunun yanı sıra Kavuklar Grup şirketlerinin hesaplarında da yoğun bir yabancı hareketliliğinin olduğu polisin araştırmalarında ortaya çıktığı idida edildi. İddiaya göre geçen aylarda tutuklanan Üniversal Kimya'nın sahibi olan Emir Ağbaş ile de irtibat tespit edildi. Üniversal Kimya ile Kavuklar Grup şirketleri arasında himmet paralarını, akladıklarına ilişkin belgelere ulaşıldığı söylendi. Polis, bu paraların nasıl aklandığını belirlemek için bilgisayara el konulduğunu bildirdi. Ele geçen belgelerden şirketlerin cemaate çeşitli yöntemlerle finansal destek sağladığının ortaya çıktığı ileri sürüldü. Darbe girişimi öncesinde, FETÖ'ye yönelik operasyonların sıklaşması üzerine Abdullah Kavuk, Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini, eski bakanlardan Işılay Saygın'a devretmişti. Gediz Üniversitesi, bu değişikliklere rağmen darbe teşebbüsünden sonra Kanunu Hükmündeki Kararname ile kapatılmıştı. Bu arada aile adına açıklama yapan Abdullah Kavuk'un oğlu Mehmet Kavuk yargı sürecini takip ettiklerini ifade etti.

CİRO 750 MİLYON LİRA
Kavuklar Grup'un temeli 45 yıl önce atılmıştı. Kavuklar akaryakıt, otomotiv, beton, prefabrik, gayrimenkul geliştirme, sigortacılık, gıda, matbaa ve mürekkep olmak üzere bir dizi sektörde faaliyet gösteriyor. Grubun sitesinde yer alan bilgiye göre, 2014 yılı cirosu 750 milyon lirayı buluyor. Abdullah Kavuk'un babası Mehmet Kavuk'un kereste ticareti ile temelini attığı Kavuklar'ın bünyesinde 2 bin kişi çalışıyor. Grup, İzmir'de perakende akaryakıt satışının yüzde 10'unu karşılıyor. Bayraklı Tower ve Ege Suits gibi projeleri ile öne çıkan grup, ayrıca 1200 dairelik konut projesi de hayata geçirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ’nün finans ayağına operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN