Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hainler kahraman olacaklarını sanmış

15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast planlayan darbeci timi, helikopteri bozarak geciktiren Yarbay Bahattin Akgül, hainlerin “Yarın ya hain olacağız ya kahraman” dediklerini anlattı

Giriş Tarihi: 9.8.2016
Hainler kahraman olacaklarını sanmış
Hain kalkışmanın yaşandığı 15 Temmuz gecesi, Marmaris'te Cumhurbaşkanı'nı alan askerlerin İzmir Çiğli'den geç hareket etmesini sağlayan Kara Pilot Yarbay Bahattin Akgül, Çiğli 2. Jet Ana Üssü'nde yaşananları anlattı. Akgül, "İstanbul'dan gelen helikopterin içerisindekilerin durumdan haberdar olduğunu söyleyen alay komutanı 'Bugün tarihe tanıklık ediyorsunuz' dedi. Terörist ele başlarından birinin 'paketleneceği' konuşuldu. Bu sözleri anlamaya çalışırken alandaki subaylardan biri, 'Yarın ya kahraman olacağız, ya da vatan haini' dedi. Bildiğimizden farklı şeylerin döndüğünü fark ettim. Bir süre sonra boğazda köprüde askerlerin olduğu, 'da F16 ve Skorsky uçtuğunu öğrendik. Bunun bir kalkışma olabileceğini anladım" dedi.

KÖTÜ ŞEYLER OLACAKTI
Kendi helikopterlerini devre dışı bırakmanın yanında başka bir helikopterin daha havalanmasına engellemeye çalıştığını ifade eden Akgül, şunları belirtti: "Yani kapağı açmadan, kimsenin gözüne batmadan bir sigortayı kırabilir miyim diye denedim, ama 1' pilot ve alay komutanı helikoptere çok yakındı bu yüzden başaramadım. Kötü bir şeyler planladıklarını anladık. Daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın o bölgede olduğunu öğrendik, biz elimizden geleni yapmaya çalıştık, hareketlerini kısıtladık ve geciktirdik. Hainler erken gidebilselerdi Allah muhafaza belki çok daha kötü şeyler olabilirdi, çok şükür öyle bir şey olmadı." Yürütülen soruşturmalar kapsamında ekibiyle gözaltına alındığını, önce tutuklandığını ardından durumun ortaya çıkmasıyla serbest bırakıldığını hatırlatan Akgül, "Bu insanlarla ilk başta aynı kefeye konulmak tarifi imkansız üzücü bir durum, çok şükür olaylar yavaş yavaş açığa çıkıyor. Devletimiz büyük bir devlettir, bu konuda yapılması gereken şeyleri en iyi şekilde yapacağına inanıyorum. Ben ve uçuş ekibim olay anlaşıldıktan sonra, diğer uçuş ekibi de serbest bırakıldı. Devletimize güveniyoruz, bu konuda içimizde hiç bir şüphe yok" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hainler kahraman olacaklarını sanmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN