dünyasında “FETÖ” temizliği

’de, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Odası, İzmir Ticaret Borsası ve bazı derneklerde FETÖ mensubu çalışan ve üyelerin tespiti için tahkikat komisyonları oluşturuldu

Giriş Tarihi: 14.8.2016
İzmir iş dünyasında “FETÖ” temizliği
'de Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantısı bulunan adamlarına yönelik soruşturmalar derinlik kazandı. İzmir Odası (İZTO), İzmir Ticaret Borsası (İZTB) ve Ege Bölgesi Sanayi Odası ile bazı derneklerde örgüt mensubu çalışan ve üyelerin tespiti için tahkikat komisyonları oluşturuldu. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın talimatı üzerine Oda personeli arasında FETÖ mensubu ya da sempatizanı olup olmadığı yönünde araştırma başlattıklarını belirtti. Bunun için oluşturulan tahkikat komisyonunun çalışmasına devam ettiğini dile getiren Demirtaş, "Meclisimizde ve üyelerimiz arasında bu örgütle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 131 yıllık odamızda personel ya da üye olarak demokrasiye, parlamenter sisteme, Atatürk ilkelerine karşı kişilerin, FETÖ/PDY mensuplarının yer almalarına izin veremeyiz" dedi. Kurucusu oldukları İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde de idari ve akademik personelle ilgili incelemelerin tamamlandığına işaret eden Demirtaş, "İşe alış sürecinde çok dikkatli olduğumuz için bu incelemelerimiz sonucunda söz konusu illegal örgütün üyesi veya sempatizanı olan hiçbir sakıncalı isme rastlamadık" diye konuştu. Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar da personel bazında bir araştırmanın yapıldığını, bu konuda emniyet güçleri ve savcılıkların yürüttüğü çalışmayı desteklediklerini ifade etti.

"UCUZ YIRTMIŞIZ"
İzmir Ticaret Borsası (İZTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise kurum olarak FETÖ'nün mağdurları arasında yer aldıklarına dikkati çekti. Borsaya ait Bornova'daki bir arazinin FETÖ ile bağlantısı bulunduğu gerekçesiyle kapatılan Şifa Üniversitesi'ne 2012 yılında istimlak yoluyla devredildiğini hatırlatan Kestelli, şöyle konuştu: "Borsaya ait mülkün bir anda elimizden alınıp örgüte ait üniversiteye nasıl geçirildiğine şahit olduk. O dönemde yargının her aşamasında itiraz etmemize rağmen sonucu değiştiremedik. Son itirazımızı Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kuruluna yapmıştık. Buradan karar beklerken FETÖ/PDY'ye yönelik operasyon kapsamında bu üniversiteye kayyum atandı. Bu arada İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürlüğü yetkilileri de dosyayı incelemeye aldı. Bu süreçte örgüte karşı yürütülen soruşturmaya biz de müdahil olduk. Darbe girişiminin ardından bugün bu olaydan çok ucuz yırttığımızı düşünüyorum. Darbe girişimi başarılı olsaydı şu anda büyük ihtimalle hapisteydik. Aslında neyle mücadele ettiğimizin bugün farkına varıyoruz. FETÖ'nün mağduru olmuş bir kurum olarak bu örgütle bağlantısı bulunan isimlerin iş dünyasından temizlenmesi çalışmalarını hassasiyetle yürütüyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir iş dünyasında “FETÖ” temizliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN