Olası de kayıp riski büyük

ve Şehircilik İl Müdürü Varan, 17 Ağustos inin yaşandığı bölgedeki yaygın hataların ’de yapılmaması için önlem aldıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 18.8.2016
Olası depremde kayıp riski büyük
ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, 17 Ağustos'ta in yaşandığı bölgede yapılaşmada ve yapılarda karşılaşılan en yaygın hataların tespit edildiğini, İzmir'de de benzer hataların olmaması için önlemler alınarak, uygulamalara ilişkin çalışmalar gerçekleştirildiğini kaydetti. İzmir'in de "1'inci derece deprem bölgesi"nde yer aldığının altını çizen Varan, müdürlük olarak özellikle afet öncesinde tedbir alınmasının gerekliliğinden hareketle, kentteki yapılaşmayla ilgili uygulamaya yönelik bir dizi önlemlerin alınmasının sağlandığını, bu önlemlerin kapsamının genişletilmesine yönelik çalışmaların da devam ettiğini ifade etti. İzmir genelinde bina yaş ortalamasının 25 ve üzeri olduğunu, kaçak yapılaşmanın Sayıştay raporlarında yüzde 60-65 olarak tespit edildiğini belirten Selahattin Varan, sağlıklaştırma ve yenileme alanlarının İzmir genelinde 4 bin 371 hektar olduğu ve 313 bin binanın kentsel yenileme kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinin düşünüldüğünü vurguladı.

33 MAHALLEDE TEHLİKE
Varan, İzmir'de toplam 918.16 hektar alanın "riskli alan" ilan edildiğini aktararak, yapılan analizlere ilişkin şu bilgileri paylaştı: "Bu riskli alanlardan etkilenen kişi sayısı 97 bin 950 kişi olup, yıkılacak olan yapı sayısı 35 bin 836, toplam mahalle sayısı ise 33'tür. Sonuç olarak; İzmir ilimiz deprem konusunda en riskli illerin de başında yer almaktadır. Hem yapı stoku açısından hem de nüfusun büyüklüğü açısından 17 Ağustos 1999'da yaşanan depremin benzeri veya üzeri büyüklükte bir depremde ciddi kayıplar vereceği muhtemel bir ilimizdir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olası depremde kayıp riski büyük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN