Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ’nün derneği ile işbirliği yapmışlar

Kapatılan Gediz Üniversitesi’nin FETÖ’nün sözde ‘dinler arası diyalog’ amacıyla kurduğu Kültürler Arası Diyalog Merkezi (İZDİM) ile birlikte faaliyetler düzenlediği belirlendi

Giriş Tarihi: 28.8.2016
FETÖ’nün derneği ile işbirliği yapmışlar

merkezli 5 ilde FETÖ yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında İzmir'in eski Valisi Cahit ile işadamı Ahmet Küçükbay'ın da aralarında bulunduğu 61 kişinin gözaltına alındığı Gediz Üniversitesi'ne yönelik operasyon ile ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Cahit Kıraç ile Küçükbay'ın FETÖ üyesi oldukları iddiasıyla gözaltına alındıkları öğrenildi. Gediz Üniversitesi'nin FETÖ tarafından sözde 'dinler arası diyalog' kurmak amacıyla kurulan İZDİM (İzmir Kültürler Arası Diyalog Merkezi) ile birlikte faaliyetler düzenlediği, İZDİM'in bazı etkinliklerine ekonomik olarak destek sağladığı belirlendi.

61 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Ayhan Yılmaz'ın, kapatılan Gediz Üniversitesine yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, İzmir, Ankara, Bursa, Afyon ve Balıkesir'de operasyon yapıldı. Soruşturma kapsamında, İzmir ve 'da valilik yapan Cahit Kıraç ve eski Emniyet Genel Müdürü Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Recep Gültekin, Ankara'da gözaltına alındı. FETÖ/PDY soruşturması kapsamında sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılan ve daha sonra Mali Suçlar Bürosu ekiplerince gözaltına alınan iş adamı Ahmet Küçükbay da bu kapsamda gözaltına alındı. Tutuklu iş adamı Abdullah Kavuk hakkında da bu soruşturma kapsamında gözaltı kararı yer aldı. Operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan 101 şüpheliden 61'inin gözaltına alındığı öğrenildi. Operasyonda, hakkında gözaltı kararı bulunan Gediz Üniversitesinin kurucularından Ege Plastik Ambalaj'ın sahibi Mustafa Akçay'ın evine giden Mali Suçlarla Mücadele ekipleri kapının açılmaması üzerine çilingir çağırdı. Çilingir yardımıyla içeri giren ekipler Akçay'ı çatıda iki çanta dolu parayla kaçmak isterken yakaladı. Gözaltına alınan Akçay, emniyet müdürlüğüne götürülürken iki çantadaki 224 bin liraya el konuldu. Gediz Üniversitesi'nin FETÖ tarafından sözde 'dinler arası diyalog' kurmak amacıyla kurulan İZDİM ile birlikte faaliyetler düzenlediği, İZDİM'in düzenlediği bazı etkinliklerine ekonomik olarak destek sağladığı belirlendi. İzmir'de mali polis İZDİM'e yönelik iki FETÖ operasyonu düzenlemişti. Geçen 31 Mart'taki ilk operasyonda POLSAN bünyesindeki binanın İZDİM'den usülsüz kiralandığı gerekçesiyle eski POLSAN Yönetim Kurulu Başkanvekili emekli emniyet müdürü Oğuz Karakuş'un da aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alınmıştı. Adliyeye sevk edilen zanlılardan Oğuz Karakuş'un da aralarında bulunduğu 7 kişi tutuklanmıştı. 21 Mayıs'taki ikinci operasyonda ise merkez valisi Ahmet Pek, dönemin Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çankal, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanı Hüseyin Başel, eski Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Feridun Taşçı'nın da aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklanmıştı.

VALİ KIRAÇ DA DAHİL EDİLDİ
Operasyon kapsamında gözaltına alınan en önemli isimlerden biri de İzmir'de 2007-2013 tarihleri arasında 6 yıl vali olarak görev yapan Mustafa Cahit Kıraç oldu. İzmir'den sonra Diyarbakır'a atanan ve Diyarbakır Valiliği yaptığı dönemde 2014 yılında görevden alınarak merkeze çekilen Kıraç'ın İzmir'deki operasyonda kapsamında FETÖ üyeliğinden gözaltına alındığı öğrenildi. O dönemde bu karara tepki gösteren Kıraç, 16 Eylül 2014'te Diyarbakır Valiliği'ni ziyaret eden Bakan Bozdağ ile makamında görüşmemiş, Bozdağ'ı Vali Yardımcısı Mehmet Demir karşılamıştı. Aynı soruşturmada gözaltına alınan Orkide Yağları'nın sahibi ve Ahmet Küçükbay 7 ay önce Gediz Üniversitesi'nde Mütevelli Heyeti'nden ayrılmıştı. Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk da başkanlık görevinden ayrılmış, ancak mütevelli heyeti üyeliğini sürdürmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ’nün derneği ile işbirliği yapmışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN