Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılda 94 milyon liralık tasarruf

Bir dönem kapatılması gündeme gelen Afyon Jeotermal Tesisleri ve Elektrik Üretim A.Ş, yeniden yapılanma ile hayat buldu

Giriş Tarihi: 30.8.2016
Yılda 94 milyon liralık tasarruf
Bir dönem kapıtılması gündeme gelen ancak yılda 94 milyon lira tasarruf ile yeniden can bulan Afyon Jeotermal Tesisleri ve Elektrik Üretim A.Ş. (AFJET) yatırımlarıyla dikkat çekiyor. AFJET Genel Müdürü Yusuf Ulutürk, kuruluşundan bugüne şirketin faaliyetleriyle ilgili bilgi verdi. Şirketin 10 milyon TL güncel sermayesi ile İl Özel İdaresi, Afyonkarahisar Belediyesi ve Afyon Ticaret ve Sanayi Odası'nın ortaklaşa kurulduğunu hatırlatan Ulutürk, "1994 yılında 10 bin konut hedefi ile kurulmuş fakat çeşitli nedenlerden dolayı 2010 yılına kadar 4 bin 650 konut ısıtması yapılabilmiştir" dedi.

İZLANDA YAKALANDI
Ulutürk, 2009 yılı sonuna gelindiğinde şirketin üretim yapabilen sadece dört adet üretim kuyusu, alt yapısı çürümüş şehir içi dağıtım hattı, tamamı korozyona uğramış ve çürümüş isale hattı mevcuttu ve hizmet ettiği bölgelerin doğalgaza bırakılarak kapatılması düşünülen bir şirket haline geldiğini söyledi. Ulutürk, "Teknolojik gelişmeler ve kazanılan deneyimle birlikte, 2010 yılında şirketimiz yeniden yapılanmaya girdi" ifadelerini kullandı. Ulutürk, ilk aşamada şirketin bütün üretim kuyularının yenilendiğini, yeni reenjeksiyon kuyuları ve gözlem kuyuları açıldığını, iletim ve dağıtım hattının yenilendiğini, dört yeni ısı merkezi inşa edildiğini ifade etti. Ulutürk, "25 üretim kuyusu, 5 geri basım kuyusu, 6 gözlem kuyusu ile dünyada Rejkavic'den sonra 16 kilometre ile en uzak mesafeden jeotermal kaynağı taşıyarak hayata geçen, yaklaşık 23 bin konut eşdeğeri bölgesel ısıtma yapan devasa bir güç haline gelindi" diye konuştu.

94 MİLYON TL'LİK TASARRUF
AFJET Genel Müdürü Yusuf Ulutürk, "2010-2014 yılında yaklaşık 80 milyon lira yatırım yaparak 210 MegaWatt elektrik gücüne eriştik. Bu sayede çevre kirliliğinin önüne geçtik. Ayrıca bu güç elde ettiğimiz bu enerji gücü yılda 144 bin ton kömür fiyatı olan 94 milyon 500 bin TL'yi milli ekonomiye kazandırmaya eşdeğerdir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılda 94 milyon liralık tasarruf
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN