Herkese ‘İyi Pazarlar’

Giriş Tarihi: 31.8.2016
Herkese ‘İyi Pazarlar’

Batı Anadolu Grubu’nun “İyi Pazarlar” projesi, vatandaşların kaliteli ve lı bir yaşam sürdürmeleri için dengeli beslenme alışkanlığı geliştirmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor

BATIÇİM, Batısöke, Batıbeton, Batıenerji ve Batıliman şirketlerini bünyesinde barındıran Batı Anadolu Grubu'nun 50. kuruluş yıldönümü dolayısıyla hazırladığı "İyi Pazarlar" projesi, lı beslenme konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaçlıyor. "İyi Pazarlar" hem yetişkinlerin, hem de gelişme çağındaki çocukların kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için yeterli ve dengeli beslenme, düzenli egzersiz yapma alışkanlığı geliştirmelerine katkıda bulunduruyor. İl Sağlık Müdürlüğü'nün desteklediği "İyi Pazarlar"; Ege'nin 20'yi aşkın geleneksel pazarına, gezici bir araçla yıl boyunca 100'ü aşkın ziyaret, halkla doğrudan temas, diyetisyen sohbetleri, vücut analizleri, bilgilendirici yayınlar ve ödüllü eğlence aktivitelerini içeriyor. "İyi Pazarlar" projesinde, pazara alışverişe gelen halkla buluşan diyetisyenler doğru beslenmenin, yeterli miktarda taze sebze ve meyve tüketmenin yanı sıra mevsimine uygun ürünleri tercih etmenin önemini aktarıyor.

680 KİŞİ "SÖZÜM SÖZ" DEDİ
Mayıs ayında start alan "İyi Pazarlar" bugüne kadar gerçekleştirdiği pazar ziyaretlerinde ulaştığı 29 bin 600 kişiden 6 bin 700'ü diyetisyen ile birebir görüşerek analiz yaptırırken, 7 bin 250 kişi çarkıfelek ile ödül kazandı. Pazar yerlerinde uzmanlardan sağlıklı beslenme önerisi alan 680 kişi ise "Sözüm Söz" dedi. Proje kapsamında çocuklara yönelik yazılan, içeriğinde doğru beslenme, sağlıklı büyüme için vücudun hangi besinlere ihtiyaç duyduğunu anlatan "Domates, Biber, Patlıcan" kitabı ise 2 bin 250 kişiye ulaştı. Topluma direkt dokunan bir bilinçlendirme kampanyasıyla halka birebir temas edebilmekten dolayı duydukları memnuniyeti ifade eden Batı Anadolu Grubu'nun İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, "İyi Pazarlar fikrinin temelinde, 7'den 77'ye tüm pazar ziyaretçilerine ulaşarak, daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam yolculuğunda onlara katkıda bulunma arzumuz var. Doğru beslenmenin, alışveriş sırasındaki doğru seçimlerle başladığını gördüğümüz için iletişim noktası olarak pazarlarımızı tercih ettik. İzmir ve çevresinde pek çok pazara giderek, burada aileler ve çocuklarına eğitici, öğretici, iyi vakit geçiren etkinliklerle ulaşacak ve konunun önemine dikkatlerini çekiyoruz" diye konuştu. Sağlık Bakanlığı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nün de desteklediği projede uzman diyetisyenler, vücut analizleri yaparak tavsiyelerde bulunuyor. Gerçekleştirdikleri işbirliğinden duydukları memnuniyeti vurgulayan Ünal, sözlerine şöyle devam etti: "Proje kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle 'Sözüm Söz' uygulamasını gerçekleştiriyoruz. Buna göre diyetisyenlerimiz 'İyi Pazarlar' Projesi'ne katılanların vücut analizlerini yapıp çeşitli tavsiyelerde bulunduktan sonra, katılımcı aile hekimi kontrolünde sağlıklı beslenme kurallarına ve fiziksel aktivite önerilerine uyacağına dair 'Sözüm Söz' anlaşmasını imzalıyor. Diyetisyen katılımcıdan onay alması halinde bir sonraki pazar ziyaretinde, katılımcının vücut analizlerini yapıyor ve kaydettiği gelişmelerle ilgili geri bildirimde bulunuyor. Pazar ziyaretlerinde Sözüm Söz'e yüzlerce başvuru aldık. Ziyaretçilerin 'İyi Pazarlar'a gösterdikleri ilgiyle karşılaşınca; Batı Anadolu Grubu olarak üstlendiğimiz sorumluluğun ve bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz çalışmaların meyvelerini daha şimdiden almaya başladığımızı görüyoruz. Bu da bizlere mutluluk veriyor" dedi.

ÇOCUKLAR UNUTULMADI
"İyi Pazarlar" projesinin bir kolu da çeşitli yayınlar olacak. "Domates Biber Patlıcan" başlığını taşıyan, çocuklara yönelik bir sağlıklı beslenme kitabı bu dizinin ilk ürünü. Kitapta çocuklara sağlıklı temel besinler tanıtılarak, düzenli ve yeterli miktarda tüketmenin gerekliliği anlatılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkese ‘İyi Pazarlar’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN