Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Sponsorum Kavuk değildi’ diyemiyor

Milletvekili Aytun Çıray, seçim kampanyasını FETÖ soruşturmasında tutuklanan işadamı ullah Kavuk’un finanse ettiği yönündeki iddiaya üç gündür net bir cevap vermedi

Giriş Tarihi: 1.9.2016
‘Sponsorum Kavuk değildi’ diyemiyor

Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 15 Temmuz'daki hain darbe girişimini araştırmak için Meclis'te kurulan kurulan komisyonun üyeliğine seçilen Milletvekili Aytun Çıray, geçmişte FETÖ'den finans desteği aldığı yönündeki iddialara üç gündür "hayır, doğru değil" diyemedi. Çıray, FETÖ soruşturmasında tutuklanan işadamı ullah Kavuk'un 2011 seçimlerinde yürüttüğü kampanyayı finanse ettiği yönündeki iddialarla net hiçbir açıklama yapmaktan kaçınıyor. İzmir siyaset dünyasında yıllardır konuşulan Kavuk-Çıray ilişkisini yeniden gündeme getiren ve Çıray'a "Finansörün Kavuk mu" diye soran AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mehmet Tozlu, CHP'li vekilin kamuoyunu aydınlatmak yerine adeta "üç maymunu oynadığını" söyledi. Yeniden Çıray'a seslenen Tozlu, "2011'deki seçim kampanyanızı Kavuk mu finanse etti? Kampanyada kullandığınız araçların benzinini bile Kavuklar'ın akaryakıt istasyonlarından ücretsiz mi karşıladınız? Boş laflarla kamoyunu oyalamayı ve panik savunmalar yapmayı bırakın ve sorduğumuz bu sorulara açık, net ve dürüst cevaplar verin" dedi.

SORU ÇOK BASİT
Çıray'ı savunan köşe yazarlarının da bu iddiaları görmezden geldiğini dile getiren Tozlu, "Oysa çok geç bir tarihten söz etmiyoruz. '2011 yılında yapılan genel seçimlerde FETÖ üyesi bir holding, Aytun Çıray'ı finanse etti mi etmedi mi' şeklinde basit bir soru soruyoruz. Şu ana kadar net bir cevap yok. Bunun yerine savunmacı bir dolu boş laf!" diye konuştu.

17 ARALIK'I KONUŞTUNUZ MU!
Çıray'ın ciddiyetten uzak bahanelerini bir kenara koyduklarını ve soru sormaya devam ettiklerini dile getiren Tozlu, 17-25 Aralık'taki FETÖ'nün polis-yargı darbe girişiminden önce, 12 Aralık 2013'te CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP heyetinin ABD'ye gittiğini anlattı. Tozlu, heyetin burada FETÖ lideri Fethullah Gülen'in 'Onursal Başkan' olduğu örgütle kahvaltılı toplantı yaptığını dile getirdi. Çıray'a bu toplantıda bulunup bulunmadığını soran Tozlu, şunları söyledi: "Bu toplantıya halihazırda 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu üyesi başka bir CHP'li de katılmış mıydı? Şayet bu toplantıya katıldıysanız, toplantıda iki hafta sonra gerçekleşen 17-25 Aralık darbe girişimi konuşuldu mu? Siz ve şu an komisyon üyesi olan bir başka arkadaşınız, eğer ABD'deki FETÖ toplantısına katıldıysanız, araştırma komisyonunda görev almanız bu komisyonun güvenilirliğine gölge düşürmeyecek midir? Çıray, sorduğumuz sorulara açık, net ve dürüst cevaplar vermelidir. Kamuoyu kendisinden bunu beklemektedir. Bu sorulara dürüst cevaplar vermediği sürece başka 'birinci sınıf sorular' sormaya devam edeceğiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Sponsorum Kavuk değildi’ diyemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN