Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhale uzadı, maliyet arttı

Bilal Doğan, yıl sonunda bitirilmesi planlanan Mithatpaşa Altgeçidi ve meydan projesinin 2018’in Şubat ayında bir yıl gecikmeyle bitirileceğini, yaklaşık 43 milyon lira daha harcanacağını söyledi

Giriş Tarihi: 3.9.2016
İhale uzadı, maliyet arttı
Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne sert çıktı. Mithatpaşa altgeçidi ve üzerindeki meydan projelerinin ihaleleri uzadıkça maliyetinin de arttığını belirten Doğan, "Umarım bu da Büyükşehir'in diğer projelerine benzemez" dedi.

ZARAR ÜSTÜNE ZARAR
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Mustafa Kemal Sahil Bulvarı taşıt alt geçidi yapımına ilişkin 3 Temmuz 2015 tarihinde yüklenici firma ile Büyükşehir Belediyesi arasında sözleşme imzalanan ve Eylül 2015 tarihinde yapımına başlanan projenin ilk ihale bedelinin 36 milyon 475 bin 519 lira gibi devasa bir bütçe olduğuna dikkat çeken Doğan, "Ortaya çıkan ek işler ve kıyı şeridine dolgu yapılınca projenin maliyeti artmıştır. Bu sebepten ötürü de 30 Haziran 2016 tarihinde Büyükşehir Belediyesi'nce yeniden ihaleye çıkıldı. 12 Aralık 2016'da projenin tamamlanarak hizmete açılması planlanıyordu. Ama gelinen süreçte yaşanan ihale yenilemeleri nedeniyle Sayın Kocaoğlu'nun diğer tüm projelerinde olduğu gibi projenin bitiş tarihi de ertelenmiş yani geciktirilmiş oldu" dedi.

BU PROJEYİ ARTIK BİTİRİN
Yaşanan gecikmeler nedeniyle artık yalnızca İzmir'de ikamet edenlere değil yolu İzmir'den de geçen tüm vatandaşlara sıkıntı yaşatıldığını belirten Doğan, "Büyükşehir tarafından yapılan ikinci ihalenin ardından 25 Temmuz 2016 tarihinde ihaleyi kazanan aynı firma ile yine sözleşme imzalanıyor. 43 milyon 696 bin 470 lira daha ilave harcanacak ve işin tamamı 380 gün daha uzayacak. Yani bu proje 2018'in Şubat ayında tamamlanmış olacak. Böylece 2016 sonunda bitirilmesi planlanan Mithatpaşa altgeçidi ve üzerindeki meydan projesi 2018 yılının Şubat'ın da, yani bir yıl geç bitirilerek ve ilaveten de yaklaşık 43 milyon lira daha harcanarak gecikmeli olarak açılışı yapılacak. Büyükşehir bu ikinci ihale ile bu projede zarar etmiş durumdadır. 36 milyon liraya mal olması beklenen proje yaklaşık 80 milyon liraya bitirilmiş olacak. astarını geçen bu altgeçit projesinin gerekliliği tartışılırken, iki katından fazla bedelle inşa edilmiş olacak. Yani Büyükşehir Belediyesi burada aynı yere çift dikiş atıyor. Sayın Kocaoğlu, İzmirliler adına çağrımızı dikkate alın ve bu projeyi bir an önce artık bitirin. İzmirliler artık daha fazla mağdur edilmesin" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhale uzadı, maliyet arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN