Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Robotik Otopark büyük övgü aldı

Son yıllarda Avrupa’da sıkça kullanılmaya başlanan akıllı robotik otopark sistemleri ’de ilk kez Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılmaya başlandı

Giriş Tarihi: 6.9.2016
Robotik Otopark büyük övgü aldı

Yapımına Kasım 2015'te başlanan ve yaklaşık 4 ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanan akıllı otopark sistemlerinin Türk firması San Park tarafından dünyada ABD San Diego kentinden sonra 'deki ilk uygulaması 'de Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıp faaliyete geçirildi. Büyükşehir'in Robotik Otoparkı büyük beğeni topladı. Büyükşehir Belediyesi ile birçok ilk, yeni ve kalıcı hizmetlere kavuşan Balıkesir, modern otopark anlayışını da kente getirmiş oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, akıllı otopark sistemlerinin her bakımdan büyük kazanç olduğunu ifade etti. Balıkesir'de 84 araç kapasiteli Robotik Otoparkının 183 metrekare alanda kurulu olduğunu kaydeden Uğur, konvansiyonel bir ortamda aynı araç sayısı için en az 2 bin metrekare alana ihtiyaç olacağını, akıllı otopark ile bu kadar aracın 183 metrekare alanda en güvenli ve modern bir şekilde park ettiğini belirtti. Projeleri önce hayal ettiklerini sonra projelendirip hayata geçirdiklerinin altını çizen Başkan Uğur, şöyle konuştu; "Yapılan bir araştırmaya göre trafikte gezen araçların yüzde 30'u sadece park yeri aramak için geziyormuş. Dolayısıyla, trafik yoğunluğunun en önemli sebeplerinden birisi olarak yeterli otopark imkanının olmayışı gösteriliyor. Uzmanlar çözüm içinse, daha fazla park yeri yaratarak hem trafiğin rahatlatılabileceğini, hem de çabuk ve kolay park imkanının sağlanacağını söylüyorlar. Robotik Akıllı Park Sistemleri, konvansiyonel park etmeye göre, daha az yer gereksinimi ile park sorunlarına uygun çözümler sunabilmektedir. Bu da daha fazla yeşil alan, daha fazla sosyal alan uygulaması için, daha fazla yaşam alanı ayırabilmek demektir. Dünyada sadece Amerika'da San Diego şehrinde olan otopark, Balıkesirlilere hayırlı uğurlu olsun. Balıkesir'deki bütün otoparkları bu şekilde otomatik akıllı park haline dönüştüreceğiz inşallah. Hayal edip, gerçekleştiriyoruz."

SON DERECE GÜVENLİ
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Robotik Otoparkı 84 araç kapasitesine sahip. 183 metrekare oturma alanına 84 aracı otomatik park ettiren robotik akıllı sistemin bulunduğu bina 8.5 şiddetindeki depreme dayanıklı olarak inşa edildi. Toplam maliyetinin 4 milyon 200 bin TL olduğu bildirildi. Ortalama bir aracın güvenli şekilde park ettirilme süresi 100 saniye. 24 saat hizmet verecek olan akıllı otopark son sistem teknoloji ürünü güvenlik kamera sistemiyle sürekli izleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Robotik Otopark büyük övgü aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN