Alsancak için onay

’de 2014 yılında kapatılan, 2015 yılında yıkılan ’nın yeniden yapılmasına olanak sağlayacak imar planı Konak Belediye Meclisi tarafından onaylandı. Stadın yapımı için engel kalmadı

Giriş Tarihi: 7.9.2016
Alsancak için onay
Depreme dayanaksız raporu nedeniyle 2014 yılı Ağustos ayında kapatılan, 2015 Temmuz'unda ise ve kapalı tribünleri yıkılan ile ilgili beklenen karar Konak Belediye Meclisinden çıktı. Kapalı ve açık tribünler yıkıldıktan sonra maçların sadece maçların oynandığı çim sahanın bakımı yapılarak korunduğu Alsancak Stadı'nın yeniden yapımı için engel kalmadı. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin, Alsancak Stadı'nın bulunduğu alanda yeniden bir stadyum inşa edilebilmesi amacıyla, toplamı 22 bin 600 metrekare olan alanda, kendi mülkiyetinde bulunan 4 bin 239 metrekarelik bölümü 25 yıl süreyle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne "Bedelsiz" olarak Ocak ayında tahsis etmesinin ardından stat planı ve projesi hazırlandı. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı 1/1000 ölçekli uygulama imar planı önceki gün toplanan Konak Belediye Meclisi'nde oybirliğiyle kabul edildi. Belediye Meclisince onaylanan plana göre yürürlükteki1/ 1000 ölçekli uygulama imar planında spor tesisi alanı olarak belirlenen stadın, üzerinde yer aldığı Umurbey mahallesindeki altı adet parsel, stadyum olarak belirlendi. Böylece depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile 2015 yılında yıkılan Alsancak Stadı'nın yerine yenisinin yapılabilmesi için önemli bir adım geride kalmış oldu.

GÖZLER BÜYÜKŞEHİR'DE
Şimdi tüm gözler İzmir Büyükşehir Belediyesine çevrildi. İlçe belediye meclisinden geçen uygulama imar planı, Büyükşehir Belediye Meclisi onayından sonra kesinlik kazanacak. Böylece Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü yeni stadyumun inşaatı için ihaleye çıkabilecek. Kararın belediye meclisince onaylanması, İzmir'de maç oynayacak yer bulma konusunda büyük sıkıntı çeken spor kulüpleri arasında da büyük sevinçle karşılandı. Spor camiası, önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediye Meclisince de görüşülüp karara bağlanacak planlama süreçlerinin bir an önce tamamlanıp stadyumun yapımı için zaman kaybetmeden ihaleye çıkılmasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alsancak için onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN