Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de kol kola coşkusu

Giriş Tarihi: 10.9.2016
İzmir’de kol kola kurtuluş coşkusu

’in düşman işgalinden unun 94’üncü yıldönümü kentin dört bir yanında düzenlenen etkinliklerle kutlandı. ‘Zafer Yürüyüşü’ne katılan AK Parti ve CHP’liler beraberlik vurgusu yaptı

'in işgalden unun 94'üncü yıl dönümünde İzmir'de yine büyük coşku yaşandı. Kurtuluş Savaşı'nın taçlandığı 9 Eylül İzmir'in kurtuluş günü kutlamaları, ilk olarak askerin kente girdiği ilk yer olan Basmane semtinde başladı. 94. Yıl Zafer Yürüyüşü İzmir'in başkanları, vekilleri, siyasi parti yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ve sendika temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

KORTEJ İLGİ GÖRDÜ
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile AK Parti ve CHP milletvekilleri, il yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaşın hazır bulunduğu Zafer Yürüyüşü, Anafartalar Caddesi'nden başladı. Çocuklar ellerinde Türk bayraklarıyla babalarının omuzlarında bayrama katılırken, tadilatta olmasına nedeniyle brandayla giydirilen Atlas Oteli'nin işçileri çatıdan korteji selamladı. Zafer yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı'nda son buldu. Buradaki tören, Atatürk anıtına çelenk bırakılmasıyla başladı. İzmir Valisi Ayyıldız, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep Başkan Kocaoğlu, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Törenlerin bir sonraki adresi ise Valilik binası oldu. Temsili olarak Konak Meydanı'na gelen atlı birlikler, Valilik binasına çıkarak kurtuluşu ilan eden Türk bayrağını, göndere çekti. Aziz Kocaoğlu, atlı birlik komutanına plaket verdi. Alanda toplanan vatandaşlarda bu anları, alkışlarla kutladı. Valilik binasındaki tören sonrasında kutlamalar bir kez daha Cumhuriyet Meydanı'nda devam etti. Ayrıca Kültür Modern Brass Ensembil Orkestrası ve Türk Koleji Çocuk korusu müzik dinletisi sundu. Çeşitli halk dansları toplulukları gösterilerini sahneledi. Tören sonunda 3'üncü Büyük Taarruz Bisiklet grubu Anıtkabir'den aldığı Türk bayrağını İzmir Valisi Erol Ayyıldız'a verdi.

DEVLETİN ZİRVESİ 9 EYLÜL'Ü UNUTMADI
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, İzmir'in kurtuluş yıl dönümünü kutladı. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakan Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın İzmir'in kurtuluş yıl dönümü dolayısıyla, Vali Erol Ayyıldız ile Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na birer tebrik telgrafı gönderdiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir’de kol kola kurtuluş coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN