Bergama’dan FETÖ’ye her yıl 13 milyon lira

Giriş Tarihi: 12.9.2016
Bergama’dan FETÖ’ye her yıl 13 milyon lira

’de Bergama merkezli düzenlenen FETÖ operasyonunda 16 kişi tutuklandı. Yapılan incelemede Bergama’dan FETÖ’ye yılda 13 milyon liralık ekonomik katkı sağlandığı belirlendi

Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Bergama'da 16 Mayıs'ta düzenlenen operasyonun devamı niteliğinde 5 Eylül Pazartesi günü yeni bir operasyon yaptı. Çoğu esnaf 26 kişi gözaltına alındı. İzmir, Ankara, Erzurum ve Manisa'da gözaltına alınan şüphelilerin, FETÖ/ PDY'nin toplantılarına katıldıkları, himmet ve bağışı adı altında topladıkları paraları örgüte aktardıkları saptandı. Şüphelilerin ayrıca, FETÖ/ PDY lideri Fethullah Gülen ile çekilmiş fotoğrafları ele geçirildi. Emniyetteki sorguları tamamlanan 26 kişi, 'Silahlı terör örgütü üyesi olmak', 'Silahlı terör örgütüne finansal destek sağlamak' ve 'Örgüte eleman kazandırmak' suçlamalarıyla adliyeye gönderildi. Savcılık sevk evrakı üzerinden tutuklanma talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edilen 16 kişi "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan tutuklandı. Mahkeme zanlılardan birinin salıverilmesine, 9'unun da adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi. FETÖ'nün Bergama'daki mütevelli heyeti üyesi 7 kişinin beklenenden fazla himmet ve kurban bağışı topladıkları için "Pensilvanya ziyareti Gülen ile görüşme hediyesi kazandıkları" öğrenilmişti. FETÖ'nün mütevelli heyeti üyesi 7 kişinin himmet ve kurban paralarını elden Amerika'ya bizzat kendilerinin götürdüğü belirtildi. Gülen'in Pensilvanya'daki malikanesinde gece kalan zanlıların emniyetteki ifadelerinde çok çalışıp kotanın üzerinde bir himmet ve kurban bağışı topladıkları için Amerika'ya gittiklerini söyledikleri, Gülen'in malikanesine misafir olduklarını, birlikte namaz kıldıklarını belirttikleri, bunun kendileri için çok gurur verici bir durum olduğunu belirttikleri öğrenildi.

PENSİLVANYA'YA YÜZDE 15
Operasyonda ele geçirilen kayıtlar ve muhasebe takip programları üzerinde yapılan incelemede örgütün elde ettiği gelirler ve bunun dağıtımına ilişkin bilgilere ulaşıldı. Örgütün finans anlamında en çok destek gördüğü ilçelerden biri olan Bergama'da Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan incelemede her yıl FETÖ'ye 13 milyon liralık bir ekonomik katkı sağlandığı belirlendi. FETÖ üyesi polislerin maaşından yüzde 10 oranında kesinti yapıldığı esnaftan da aylık 300 lira "himmet" alındığı öğrenildi. FETÖ'ye bağlı çalışan Bergama'daki "mütevelli heyeti üyelerinin", polis ve esnaftan aldıkları himmetin yanı sıra, kurban satışı yaparak, okul, dershane ve yurt gibi eğitim alanında faaliyetler yürüterek ve her yıl kurdukları Ramazan çadırında himmet parası toplayarak örgüte büyük maddi kaynak oluşturdukları belirlendi. Elde edilen gelirden yüzde 15'lik payın elebaşı Gülen'e aktarıldığı ve "Pensilvanya" diye kayda geçirildiği tespit edildi. Programda yapılan incelemede, örgüt üyelerinin, geçen yıl öncesi kurbanlar için 650 lira topladıkları, bunun karşılığı Afrika'dan çok daha düşük fiyatta kurban satın alarak kesimini yaptırdıkları, toplanan paranın yüzde 30'unun kurban alımında kullanıldığı, yüzde 13'ünün de "Pensilvanya" kaydıyla yurt dışına gönderildiği, kalanının da gelir olarak kaydedildiği bilgilerine ulaşıldığı öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bergama’dan FETÖ’ye her yıl 13 milyon lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN