Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konutta faizler daha da düşmeli

Giriş Tarihi: 18.9.2016
Konutta faizler daha da düşmeli

İTO Başkanı Demirtaş, konut faizlerinin daha düşmesini istediklerini bankaların da ilave masrafları azaltması gerektiğini dile getirdi

Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, yüzde 0,95-1 aralığındaki konut faizlerinin daha da düşmesinin beklendiğini belirtti. Demirtaş, sektörünün alt sektörü ile birlikte ekonomiyi en fazla etkileyen sektörlerin başında geldiğini belirterek, bu alanda en önemli belirleyici unsurlardan birisinin konut faizleri olduğunu söyledi. Demirtaş, "Cumhurbaşkanımız Sayın 'ın çağrısı üzerine harekete geçen bankaların konutta faizleri yüzde 1'e çekmesi ilgiyle karşılandı ve bir hareketlilik başladı. Şu anda uygulanan faiz oranları yüzde 0,95-1 aralığında. Ama piyasalarda yılbaşına doğru da aylık faizlerin yüzde 1'in altına düşmesi hatta yüzde 0.65'lere inebileceği beklentisi hâkim. Daha da fazla faiz düşüşü beklendiği için gayrimenkul sektöründe henüz istenen hareketlilik sağlanamadı" dedi.

BANKALAR ALDATIYOR
Bu noktada faiz indirimlerinin uzun süreli olmasını beklediklerini anlatan Demirtaş, "Diğer yandan bankalar bir aldatmaca içinde. Faiz oranını düşük gösteriyorlar ama ekspertiz ücreti, tahsis bedeli, dosya parası gibi eklentilerle faiz oranına en az yüzde 3 ilave alıyorlar. İşleme başlayan kredi taleplisi alım noktasında olduğu için vazgeçemiyor. Bu resmen, aldatma. O yüzden hem faizlerin düşmesini hem de bu masrafların azaltılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konutta faizler daha da düşmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN