444 komisyonla malları sayılıyor

FETÖ’nün ’deki mal varlığının tespiti için Defterdarlık bünyesinde 444 ayrı komisyon kuruldu. Örgüte ait 367 kurum ve kuruluşa, 119 araca, 5 milyon taşınır demirbaşa,19 milyon liralık senede 4 milyon liralık çeke el konuldu

Giriş Tarihi: 10.10.2016
444 komisyonla malları sayılıyor
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) finans ayağına yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında, örgütün mal varlıklarının tespiti amacıyla Defterdarlığı bünyesinde 444 komisyon kuruldu. Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından, örgütü devletin kılcal damarlarından temizlemek maksadıyla olağanüstü mesai harcayan kurumlardan birisi de İzmir Defterdarlığı... Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmündeki Kararname ile hareket geçen İzmir Defterdarlığı, vergi müfettişi başkanlığında her biri en az 4-5 kişiden oluşan 444 ayrı komisyon kurdu. 2 bin kişilik ekiple FETÖ'nün kendisine ait ve FETÖ ile ilişkisi bulunan tüm kurum ve kuruluşlar incelendi.

KAMUYA SUNULUYOR
İncelemeler sonucunda aralarında , hastane, üniversite, sürücü kursu ve dernek gibi 367 kurum ve kuruluşa, bunların yanı sıra 119 araca, 5 milyon taşınır demirbaşa el konuldu. Öte yandan FETÖ'nün kasasında bulunan 19 milyon liralık senet, 4 milyon liralık çek 345 bin liralık nakit para ve 27 bin euro ile 25 bin dolar da el konulan envanter arasında yer aldı. 367 kurumdan 101'i okul 67'si yurt ve 63'ü dernek. El konulan 154 gayrimenkulün toplam yüz ölçümünün neredeyse 20 futbol sahası büyüklüğündeki 422 bin 834 metre karelik alan olması FETÖ'nün İzmir'de gerçek boyutunu ortaya koydu. İzmir Defterdarı Tamer Utkucu, Egeli Sabah'a yaptığı açıklamada tüm personelin gece gündüz demeden çalıştığını belirterek, "Görevlendirdiğimiz komisyonlar, söz konusu şirketlere giderek A'dan Z'ye bütün taşınır ve taşınmazları tespit etti. Bunlar tutanaklara işlenerek defterdarlığımıza gönderildi. FETÖ ile bağı tespit edilen kurumlara el konuldu. Bu kurumların alacağını tahsil ederken diğer taraftan borçlarla ilgili tespit yapıyoruz. Şuan için borçların ödenmesi ile ilgili bir çalışma yapmıyoruz. Çünkü bu borçların gerçek olup olmadığını araştırıyoruz" dedi. Defterdarlığa şimdiye kadar 9 bin 150 iade dilekçesi geldiğini belirten Utkucu, "Bu müracaatların yüzde 50'si okul kurs ücretleri, yüzde 41'i kurum özlük hakları,yüzde 3'ü kişisel eşya talepleri. Bunları kısa sürede sonuçlandırmaya çalışıyoruz. Talepte bulunanların FETÖ ile bağlarının bulunmaması kanuni bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. FETÖ ile irtibatı olanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulacak" diye konuştu. El konulan mallarının kamuda ilgili kurumlara devredildiğini de kaydeden Utkucu, "Okullar Milli Eğitime, kuruluşları Sağlık Bakanlığı'na, üniversiteler belli üniversitelere devredildi. Dernekler tasfiye edilerek mal varlıkları hazineye intikal ettirildi. TV olarak faaliyet gösteren kurumlar RTÜK gibi kurumlara devredildi. Bunlar kamu hizmetlerine sunuldu" diye bilgi verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
444 komisyonla malları sayılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN