Kentsel dönüşümün adını bile anmadılar

Lüks semtlerdeki hizmetlerin kendilerine gelmediğini belirten İkiçeşmelik sakinleri, “Depreme dayanıklı evlerde, insanca yaşamak istiyoruz. Ama kentsel dönüşümden bahseden yok” dedi

Giriş Tarihi: 28.10.2016
Kentsel dönüşümün adını bile anmadılar

Türkiye'nin üçüncü büyük kenti 'in merkezinde yer alan İkiçeşmelik semtinin arka sokaklarında yaşayan vatandaşlar, kaderlerine terk edilmiş olmaktan şikayetçi. Bina stoğunun yüzde 65'nin dayanıksız olduğu bilinen kentte kentsel dönüşüm konusunda belediyeler, adım atmakta geciktiği için eleştirilirken, İkiçeşmelik'ten de "biz de insan gibi yaşamak istiyoruz" feryatları yükseliyor. Bazı sokaklara itfaiye, ambulans, çöp aracı giremediğini, lüks semtlere sunulan yerel yönetim hizmetlerinden kendilerinin mahrum bırakıldığını dile getiren İkiçeşmelik sakinleri, kentsel dönüşümün, öncelikli olarak bu bölgede yapılması gerektiğini ancak şimdiye kadar bunun bahsinin bile geçmediğini anlattı. Büyükşehir Belediyesi'nin, turistlerin uğrak yeri İkiçeşmelik Caddesi'ndeki binaların dış cephelerinde tadilat yapmasını "göz boyama" diye niteleyen vatandaşlar, arka sokaklara girince manzarının tamamen değiştiğine dikkat çekiyor. 4 çocuk annesi 60 yaşındaki Sevim Taşdelen 15 senedir Tuzcu Mahallesi'nde yaşadığını belirterek, "15 senedir bir değişiklik görmedim. Şehrin göbeğinde gecekondularda yaşıyoruz. Sokaklarımızın durumu ortada. Otomobil bile giremiyor" dedi. 75 yaşındaki Latife Ok, 50 senedir İkiçeşmelik'te oturduğunu anlatarak, "Belediye hizmetlerinden memnun değiliz. Buraların yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor" diye konuştu.

YANGINI KOMŞULAR SÖNDÜRDÜ
34 yaşındaki 4 çocuk annesi Radiye Özhan, "19 yıldır İkiçeşmelik'te oturuyorum. Bugüne kadar bu bölgeye bir çivi çakılmadı. Şehrin merkezindeyiz ancak yatırım yapılmıyor. Bir süre önce evimde elektrik kontağından çıktı. Sokaklar çok dar olduğu için itfaiye müdahale edemedi. Komşuların yardımıyla çıkan yangını söndürdük. Yangın gece biz uyurken çıkmış olsaydı söndüremezdik" diye şikayetini dile getirdi. 50 yaşındaki müzisyen Murat Bekle, "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun değiliz. İzmir'in Hatay, Güzelyalı, Alsancak gibi lüks semtlerine gelen hizmetler varoşlara nedense gelmiyor. Yollarımızın durumu ortada. Biz de depreme dayanıklı ve modern konutlarda yaşamak isteriz. Belediye burada kentsel dönüşüm başlatsa, herkese bir daire verse, herkes seve seve bu projeyi destekler. Ancak bugüne kadar kentsel dönüşümden hiç bahseden olmadı" dedi. Sokaklarına çöp kamyonunun bile giremediğini söyleyen işçisi 3 çocuk babası Zeki Karadaş (40), İkiçeşmelik'in tamamen yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini söyledi. 8 çocuk babası inşaat işçisi Cemal Kaçmaz (53), iki kez ev yangınında itfaiye ekiplerinin çok zorlandığını belirterek, bu şartlarda yaşamaktan memnun olmadııklarını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşümün adını bile anmadılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN