Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kart parası almanın makul bir tarafı yok

Konak Tüketici Hakem Heyeti, İzmirim Kart’tan 6 lira alınmasına itiraz eden Duygu Demir Göksu’nun başvurusunu karara bağladı. Heyet, tüketicinin itirazında haklı olduğuna hükmetti

Giriş Tarihi: 29.10.2016
Kart parası almanın makul bir tarafı yok

İzmir'di toplu ulaşımdaki elektronik akıllı kart ihalesini öncekinden farklı bir firmanın kazanmasının ardından yaşanan yeni kart ücreti krizinde, Konak Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti'nden vatandaşı sevindirecek, Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğünü ise üzecek bir karar çıktı. Artık kullanılmayacak Kentkart'ın yerine geçecek İzmirim Kart'tan 6 lira alınmasına itiraz eden Duyg Demir Göksu'yu, Hakem Heyeti haklı buldu. Heyet kararında, ESHOT Genel Müdürlüğü'nün bir kamu kurumu olmasının, "tüketici ile ilişkilerinde her uygulamasının doğru ve tartışılmaksızın kabul edilebilir olduğu" anlamına gelmeyeceğine dikkat çekildi. Karar metninde, "Kamu hizmetlerinin ücretli olmasına yönelik bir itirazın bulunmadığı ancak aynı idarenin daha önce sattığı kartı değiştirirken ücret almasının da makul bir tarafının bulunmadığı" vurgulandı.

TÜKETİCİYE YÜKLENEMEZ
ESHOT'un savunma ekinde sunduğu örnek yargı kararlarının fiyat tarife değişikliği, kartların ücret karşılığı satılması gibi hususlarla ilgili olduğundan dikkate alınmadığı belirtildi. 2014'te Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin, mekanik ve kartlı sayaç değişimi konusunda tüketiciyi haklı bulup, sayaç değişimi uygulamasını iptal etmesinin, bu konuya emsal teşkil ettiği kaydedildi. Heyet, "Tüketici şikayetinin kabulüne, Kentkartların İzmirirn Kart'la birlikte şehir içi ulaşımda kullanılmasına, teknik olarak veya sözleşme gereği bu mümkün değilse, Kentkartın İzmirimkart ile ücretsiz olarak değiştirilmesine" oybirliği ile karar verdi. Taraflar 15 gün içinde İzmir Tüketici Mahkemelerine itiraz edebilecek. İzmir'de 1999 yılından bu yana kullanılan ve toplu ulaşım araçlarına binişlerde ücretlendirmeyi sağlayan Kentkart'ın yerini, bu firma ihaleyi kaybedince Haziran 2015 itibarıyla İzmirim Kart aldı. ESHOT, yaklaşık 3 milyon İzmirlinin otobüs, metro, vapur ve İZBAN'a binişlerde kullandığı Kentkart'ların 6 lira karşılığında İzmirim Kart'larla değiştirileceğini duyurdu. İzmirliler bu paranın alınmasının hakkaniyetle bağdaşmadığını ifade etti. ESHOT, "tüm işlemlerin hukuka uygun olduğunu, 6'şar liranın alınmaması halinde kamu zararının oluşacağını" savundu. İzmir'de Ocak 2015'teki elektronik akıllı kart ihalesini Kartek firması kazanmış, bu hizmeti 16 yıldır sürdüren Kentkart devre dışı kalmıştı. 1-10 Haziran arasında yaşanan kaosta, toplu ulaşım araçlarına ücretsiz binişler yüzünden 15 milyon liralık kamu zararı oluşmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kart parası almanın makul bir tarafı yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN