Türkiye'nin en iyi haber sitesi

96 yaşında kalp sağlığına kavuştu

Giriş Tarihi: 2.11.2016
Göğüs ağrısı ve kalp sıkışması şikayetiyle Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran 5 çocuk 12 torun sahibi 96 yaşındaki Mehmet İbanoğlu, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi'ne nakledildi. Burada yapılan inceleme sonucunda 3 damarı tıkalı olduğu anlaşılan İbanoğlu, Kalp Damar Cerrahisi Bölümü'nden Prof. Dr. Ahmet Baltalarlı ve ekibi tarafından yaklaşık 6 saat süren bir "Koroner Bypass" ameliyatı ile sağlığına kavuştu. İbanoğlu, Özel Denizli Cerrahi Hastanesi'nde ameliyat edilen en yaşlı koroner bypass hastası olarak kayıtlara geçti. Mehmet İbanoğlu'nun sağlık durumuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Baltalarlı, "Mehmet Amca'yla yaklaşık 7-8 gün önce tanıştık. Ben kendisini yoğun bakımda gördüm, anjiyo yapılmıştı, 'solona koroner' hastalığı vardı, çok ciddi damarlarında darlık vardı. Kendisi için ameliyattan başka seçenek yoktu ama 96 yaşında ameliyat olması konusunda tereddütlüydük. Ancak Mehmet Amca'nın cesareti ve ailenin de desteğiyle hastamızı 6 gün önce ameliyata aldık ve 'koroner bypass' yaptık. Hastanemizde şu an için en yaşlı koroner bypass hastası olan Mehmet Amca'nın tıkanık olan 3 damarına bypass yaptık" dedi.

"BİYOLOJİK YAŞI GENÇ"
Mehmet Amca'nın yüzde 90 üzerinde damar darlığı olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Baltalarlı, "İlaç tedavisiyle de normal bir yaşam sürmesi imkansızdı. Ameliyat tek seçenekti. Ancak Mehmet Amca'da bir sıkıntıyı yaşamadık. Kendisinin yaşı 96 ama biyolojik yaşı daha genç. Ameliyat sonrası dönemde aile desteği çok önemli ve 6 hafta kadar oturma kalkma işlerine dikkat etmesi lazım. Bol proteinli, kuvvetli beslenmesi gerekiyor. Enfeksiyonlardan uzak durması lazım" diye konuştu.

"SİZLERE DUA EDİYORUM"
96 yaşında açık kalp ameliyatı olarak sağlığına kavuşan Mehmet İbanoğlu ise duygularını, "Ameliyatı olduk çok şükür. Biz yapılanları unutmayan insanlarız. Oğluma dedim 'bu doktorları çağır yemek yedirelim.' Geldiler yemek yediler elimi öptüler. 'Nasıl yaşadın bu yaşa kadar sen ne yedin ne içtin' dediler. Sayın doktorum köyde ne yer ne içersin; ayran, yoğurt, peynir, süt başka ne yiyebiliriz. Ben Allah'ın izniyle cemiyete hizmet ettim. Devlete hizmet ettim. Bu hizmetlerimin karşılığında Allah'ım bana sağlığımı geri verdi. Şimdi artık senin elinden, tatlı dilinden, gören gözünden, tutan dillerinden yardım aldım. Allah'ım da sana yardım etsin. Ben sizlere kat kat dua ediyorum" şeklinde ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
96 yaşında kalp sağlığına kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN