Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sektörel ve bölgesel teşviğe öncelik verilmeli

Giriş Tarihi: 2.11.2016
Sektörel ve bölgesel teşviğe öncelik verilmeli
Aydın Sanayi Odası 2008 yılında faaliyete geçtiğinde 510 üyesi vardı. Mevcut durumda 965 üyesine hizmet vermektedir. AYSO olarak üye hizmetlerimizi sunarken amaçlarımızı, 5 temel başlıkta özetleyebiliriz

-Sanayicimizin, AR-GE destekli daha fazla üretim yapmasını,
-Sanayicimizin, yeni pazarlara açılım ve ihracat yapma kabiliyetinin artması ile daha fazla ihracat yapılmasını,
-Yerli ve yabancı yatırımcıların Aydın'da yatırım yapmalarını sağlayacak imkanları sunmak,
-İstihdamın artması ve işsizliğin azalmasını,
-Sanayicimizin talepleri doğrultusunda belirlenen iş kollarında çocuklarımız ve gençlerimizin mesleki eğitime yönelmelerini sağlamaktır.

KADIN GİRİŞİMCİ SAYISINDA ARTIŞ
2016 yılında özellikle kadın istihdamını ve kadın girişimci sayısını arttırmak için, Aydın Organize Sanayi Bölgesi'nde "Çalışan Anneler Mutlu Çocuklar" teması ile Güney Ege Kalkınma Ajansı destekli anaokulu projemizi 2016 sonu itibariyle faaliyete geçirmek istiyoruz. Amacımız bu uygulamayı ilimizdeki diğer organize sanayi bölgelerinde de gerçekleştirmektir. TÜİK verilerine göre; 2015 yılında Aydın ihracatı 636 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. İhracatımızın en fazla olduğu ülkeler sırayla İtalya, ABD, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Fransa'dır. Sektörel olarak, ilimizden en fazla ihracatı olan ürünler ise, başka yerde sınıflandırılmamış makine ve teçhizat, taşocakçılığı ve diğer madencilik, tarım ve hayvancılık, gıda ürünleri ve içecek, motorlu kara taşıtı ve römorklardır. İhracattaki bu daralma ülke çapında ve küresel anlamda yaşanılan ekonomik ve sosyal değişiklikler ve sıkıntılar sebebi ile gerçekleşmiştir. Türkiye'nin büyüme modeli de ihracata dayalı olduğuna göre, ihracatı tekrar arttırmanın formülleri hızla hayata geçirilmelidir. İllerin ve bölgelerin potansiyel yapılarına ve ekonomik değerlerine göre teşvik sisteminde, sektörel ve bölgesel teşvik uygulamaları mutlaka yerel talepler dikkate alınarak değerlendirilmelidir. TÜİK verilerine göre, ilimizde 2016 yılı Ağustos ayı ihracatı, 2015 yılının aynı ayına göre %9 azalarak 41.755.162 dolar, ithalat %2 artarak 21.625.745 dolar olarak gerçekleşti. İlimizde 12 aylık dönemde ihracatın 620.161.841 dolar olduğu, 2015 yılı 12 aylık dönemi incelediğimizde ise bu rakamın 636.340.463 dolar olduğu görülmüştür. Bu rakamlara göre son 12 aylık ihracat yaklaşık %2,5 düşmüştür. İthalat rakamlarına bakıldığında ise son dönemde 273.080.137 dolar olan rakamlar 2015 yılında 271.478.989 olarak gerçekleşmiştir. Bu da ithalatımızın yaklaşık %1 arttığını göstermektedir.

DÜNYADA SINIRLAR KALKTI
Artık dünyada sınırlar kalkmış durumda. Ailesi sanayici veya üretici sermaye sahibi iyi yetişmiş girişimci genç arkadaşlar dünyada hangi ülke daha çok teşvik veriyorsa oraya yönelmeye başladılar. Çünkü tüm dünyada, özellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomik politikaları girişimcileri cezbetmek üzere önemli teşvikler ile şekillenmeye başladı. Bu sebeple genç girişimcilerimizi kazanmak için, bölge ayrımı yapılmadan aynı şartlarda bölgelerin ekonomik potansiyeline ve avantajları dikkate alınarak girişimcinin önü açılmalıdır. Türk Milleti olarak demokrasiye ve milli iradeye olan inancımızı tüm dünyaya nasıl gösterdiysek, Türk girişimcisi, sanayicimiz ve ihracatçımız bölge farkı gözetmeksizin verilecek teşvikler ile desteklendiğinde; en kısa sürede gelişmiş ülkeler seviyesine çıkacağımızı tüm dünyaya kanıtlayacaktır.

TARIMA DAYALI İHTİSAS OSB YATIRIM PROGRAMINA ALINMALI
-Aydın'ın her yönden gelişmesine katkı vereceğine inandığımız; Aydın Serbest Bölgesi'nin ve Jeotermal enerjinin kullanılacağı Tarıma Dayalı İhtisas OSB'nin en kısa sürede tescil edilerek yatırım programına alınmasını istiyoruz.
-Organize Sanayi Bölgelerinde beton santralları ve bazı madenlerin kırma eleme tesislerinin yatırımları "gerekli çevresel limit konsantrasyon değerleri sağlandığı taktirde" uygun görülmelidir.
-İlimizde sanayi alanlarının yetersizliği sebebiyle yeni yatırımların için 1/100.000 ölçekli çevre düzeni yeniden güncellenmelidir.
-Pamuk, incir, zeytinyağı, kestane ve cam fıstığı stratejik ürün kabul edilmeli, incir, zeytinyağı ve kestane üretimi primle desteklenmelidir.
-Büyükşehir olup da, sivil havacılığa hizmet veren bir havaalanı olmayan tek il Aydın'dır. Aydın'a en kısa sürede bu şekilde hizmet verecek havaalanı yapılmalıdır.
-İzmir-Aydın-Denizli tren hattının Yüksek Hızlı Tren hattı haline getirilmesini, programa alınan Aydın-Çine Demiryolu hattının ve Aydın-Denizli otobanının yapılmasını istiyoruz.
-Mesleki eğitimde ustalık ve ahilik değerlerinin işlendiği, öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği ile üretme kabiliyeti ve isteklerini ortaya çıkaracak yeni müfredat çalışmalarının yapılmasını ve mesleki eğitimi tercih eden öğrencilere teşvik verilmesini istiyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sektörel ve bölgesel teşviğe öncelik verilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN