Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmirli seçecek

Giriş Tarihi: 3.11.2016
İzmirli seçecek

Folkart, TMSF’den tapusunu alıp inşaatına başladığı Basmane’deki alanla ilgili seçtiği 3 mimari projeyi, İzmirlilerin tercihine sunacak

Basmane'de İzmir'in kalbindeki alan için TMSF'nin açtığı ihaleyi 80 milyon dolar bedelle kazanan Folkart, dünya çapında 6 mimarlık ofisi ile anlaşmıştı. Uzman kurulun Tabanlıoğlu, DDG ve Mad Architects'in projelerini seçtiğini belirten Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, "Bu çukurda İzmir'in gurur duyacağı, güzellik simgesi, sanat eseri özelliğinde bir yapı yükselecek. Üç proje arasından, İzmirliler hangisini tercih ettiğini belirleyecek" diye konuştu. Önümüzdeki hafta 3 mimari projenin görselleri, sosyal medya ve internet sitesi üzerinden, İzmirliler ile paylaşılacak. Pazarlama stratejisi gereği, İzmirliler'in tercihine göre seçilen projenin hangisi olduğu, 2017 yılında gerçekleştirilecek lansmanda açıklanacak. Sancak, hedeflerinin projeyi 2019 yılı sonunda tamamlamak olduğunu kaydetti. Sancak, İzmirliler'in 3 proje arasından yapacağı tercihi de, pazarlama stratejisi gereği projenin lansman günü açıklayacaklarını belirtti.

KENTİN SİMGESİ OLACAK
Sancak, kentin kalbinde 18 yıldır İzmirlilere mahçubiyet duygusu yaşatan Basmane Çukuru'nun, olumsuz görüntüsüyle İzmir'e 'negatif bir enerji' yaydığını vurgularken, Folkart'ın İzmirlilerin seçeceği projesinin, güzel İzmir'e çok yakışacağını belirtti. Avrupa'nın en önemli, dünyanın ilk yirmi projesi arasına girmesi hedeflenen, İzmir için simge olabilecek, yeşil özellikli bir eseri hayata geçireceklerini anlatan Sancak, "İzmirlilerin beğenisine sunacağımız 3 proje de başlı başına önemli birer sanat eseri özelliği taşıyor" dedi. Mimari projelerin seçiminde, 'bütünlüklü sanatsal bir yaklaşımı' önemsediklerini ifade eden Sancak, İzmir'in kalbinde, bu sanatsal yaklaşımın yansıdığı mimari bir dille uygulanacak bu simge eserin, aslında tüm İzmirlilerin projesi olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmirli seçecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN