Yeni otopark yok eskisine zam var

Giriş Tarihi: 4.11.2016
Yeni otopark yok eskisine zam var

İzmir’in merkezindeki otopark sıkıntısı, özellikle mesai saatlerinde yaya ve araç trafiğini felç ediyor. Belediyenin otopark konusunda attığı adım ise yeni bir proje üretmek değil, mevcutlara zam yapmak

İzmir'de otopark sıkıntısı, kent merkezlerinde günlük yaşamı felç edecek noktaya ulaştı. Konak, Alsancak, Basmane, Çankaya gibi merkezlerde özellikle hafta içindeki iş yoğunluğuna paralel artan araç sayısı, yüksek kapasiteli ve güvenli otopark projeleri üretmeyi kaçınılmaz kılıyor. Son olarak 2014'te 280 araç kapasiteli tam otomatik otoparkı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katıldığı törenle açan İzmir Büyükşehir Belediyesi, o tarihten beri kent merkezindeki bu acil ihtiyaca çözüm getirebilecek projeleri ortaya koymadı. Bunun yerine mevcut otoparklara 1 Ocak 2017 itibarıyla yüzde 6-10 arasında zam yapılması kararı alındı. Kent merkezinde belediye şirketi İzelman'ın işlettiği otoparkların kapasitesi, ihtiyaca cevap vremekten çok uzak. Özellikle Çankaya semtindeki caddelerde, yol kenarlarında ikinci şeride araç park edilmesi alışkanlığa dönüştü. Mithatpaşa Caddesi, Şair Eşrefı, Talatpaşa Bulvarı gibi kentin işlek bölgelerinde de manzara aynı. Kaldırımlar, yaya geçitleri hatta engelli rampaları bile otomobillerin işgali altında. Yayalar, artık kaldırımda yürüyemez hale gelmekten, araç sahipleri ise otopark bulamamaktan şikayetçi. Otopark eksikliğinin tam bir keşmekeşe sebep oluyor.

ÖNCE YENİSİNİ YAP
Kronik hale gelen bu soruna çözüm üretmesi gerekirken, mevcut otoparklara yeni yıldan itibaren yüzde 6-10 arasında zam yapma kararı alan belediyeye seslenen vatandaşlar, "Önce yeni otoparklar yap" diyor. Sürücüler, bazen çaresiz kaldıkları için araçlarını uygunsuz biçimde park ettiklerini ve ceza ödediklerini belirtiyor. Ancak, Otopark Fon Hesabında biriken milyonlarca lira ile otoparklar inşa etmekle yükümlü Büyükşehir Belediyesi'nin Alsancak'ta 2,5 yıl önce açtığı 280 araç kapasiteli tam otomatik otopark dışında yeni bir projesi yok.İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2017 mali yılı gelir gider bütçesi belediye meclisinde bu ay görüşülerek karara bağlanacak. Otoparklara ilişkin yeni ücret tarifesi değişiklik yapılmaksızın kabul edilirse belediye şirketi İzelman tarafından işletilmekte olan 4017 açık alan otoparkı ile 6 bin 980 kapalı otoparkına yeni yıldan itibaren yüzde 6 ila 10 arasında değişen oranlarda zam yapılacak. Buna göre kent merkezinde cadde ve sokak aralarındaki açık otopark ücretleri 0-12 saatlik parklanma için artık 7,5 lira olacak. Çoğu Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nın kara tarafında bulunan açık otopark abonelik ücreti 210 liradan 230 liraya yükseltilecek. Kapalı otopark aboneliği ise 220 liradan 240 liraya çıkarılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni otopark yok eskisine zam var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN