Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnciraltı’nın imarı için Yıldırım adım

Başbakan Yıldırım’ın talimatıyla İnciraltı’ndaki 43 yıllık imar planı sorunun kesin çözümü için harekete geçildi. İnciraltı kentin cazibe merkezi, sağlık ve termal turizm alanı olacak

Giriş Tarihi: 8.11.2016
İnciraltı’nın imarı için Yıldırım adım
AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Başbakan Binali Yıldırım'ın verdiği talimatla, 1973'ten beri kentin gündeminde olan İnciraltı'nın imar sorununun çözümü için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmalara başlandığını bildirdi. Yıllardır çeşitli sebeplerle imar planları iptal olan İnciraltı bölgesi sağlık ve termal turizmi alanı olarak düzenlenecek. Körfez Geçiş Projesi'nin tamamlanmasıyla bölge İzmir'in yeni cazibe merkezi olacak. Kaya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Kemaletin Cengiz Tekinsoy ile konunun çözümü için bir çalışma toplantısı yaptı. Hem turizm merkezi hem de doğal sit alanı olan İnciraltı bölgesinde planlama yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın uhdesinde bulunuyor. Turizm ve doğal sit alanı olan İnciraltı'nda "koruma kullanma dengesi gözetilerek" bir plan çalışması yapılacak.

KOORDİNELİ ÇALIŞILACAK
Planlama çalışması İzmir Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir şekilde İnciraltı Turizm Merkezi İzmir-Çeşme Otoyolu ile İzmir Körfezi arasında kalan 690 hektarlık alanda yürütülecek. İmar sorununun ortadan kalkmasıyla, hak sahiplerinin beklentisi karşılanırken, kentin önemli bir sorunu çözüme kavuşmuş olacak. Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatı üzerine harekete geçtiklerini belirten Kaya, "İzmir Milletvekili olan, kenti ve kentin sorunlarını iyi bilen Sayın Binali Yıldırım'ın Başbakan olmasıyla birlikte büyük bir şans yakaladığımızı her fırsatta dile getirmiştik. Sayın Başbakanımızın özel ilgisiyle İzmir'e olan yatırımların, projelerin, icraatların yıldırım hızına kavuşmasını tüm İzmirliler görüyor ve takdir ediyor. İnciraltı imar sorunu da yine şehrimizin sorunlu gündemlerinden biriydi. Sorunu iyice teşhis edip, kimseyi mağdur etmeden, Başbakanımızın talimatları ve İzmirlilerin talepleri noktasında Ankara'da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde gerekli çalışmaları başlattık" dedi.

DOĞAL SİT KORUNACAK
Kaya, 2 ay önce Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile de konuya ilişkin bir araya geldiklerini kaydederek, "Kendilerinin hazırladığı bir plan teklifi var. Geçmişte de Bakanlık tarafından yapılmış bir plan çalışması var. Doğal sit alanının korunması ve gelecek kuşaklara taşınması önceliğimiz. Bu alanın planlarının yapılarak şehrimize kazandırılması da İzmir'in gelişimi açısından bir mecburiyet. Sağlık ve termal turizm alanı olarak bölgeyi planlamayı düşünüyoruz. Planı yapma yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda. Ancak sürece ilişkin her aşamada Kocaoğlu ile görüşmeye devam edeceğiz. Yine süreç içerisinde arsa sahipleriyle bir araya gelerek onların da fikir ve düşüncelerini alacağız. Ayrıca İzmir'e kazandırılacak büyük bir eser olan İzmir Körfez Geçiş Projesi'nin bir ayağı da bu bölgemizde olacak. İzmir Körfez Geçiş Projesi ile birlikte, İzmir'imiz bir gerdanlık kazanacak. Kentin iki yakası birbirine bağlanacak. İnciraltı imar sorununu da çözüme kavuşturarak söz konusu bölgeyi cazibe merkezi haline getireceğiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnciraltı’nın imarı için Yıldırım adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN