Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uşak’ta başarıya ulaştıran proje

Giriş Tarihi: 9.11.2016
Uşak’ta başarıya ulaştıran proje

Uşak Valisi Ahmet Okur'un önderliğinde başlatılan Uşak'ta Başarıyı Artırma Projesi (UBAP) eğitim alanında kente büyük katkı sağladı. UBAP'ın ikinci yılında kentteki eğitime katkılar sağlamaya devam ettiğini vurgulayan Uşak Valisi Ahmet Okur, "Eğitim alanında bir çatı uygulama niteliği taşıyan UBAP bünyesinde iki temel proje yer alıyor. Birincisi etkin okullar, diğeri de yenilikçi lider öğretmenler projesi. Uşak'ta tüm ortaokul ve liselerde, akademik başarının artırılması ve olumlu davranışların pekiştirilmesini hedefliyoruz. Etkin Okullar Projesi, UBAP'ın ilk ayağını oluşturuyor. UBAP'ın ikinci ayağını ise okul temelli mesleki gelişimle birlikte; öğretmen, öğrenci, veli ve okul işbirliği yer alıyor. Projeye, bu yıl beş farklı ilçeden birer pilot okul katılıyor. Yenilikçi lider öğretmenler projesi Uşak merkez ortaokullarında uygulanıyor" dedi.

VERİLER SEVİNDİRDİ
Uşak'ta 2015-2016 eğitim öğretim yılında etkin okullar projesinden elde edilen sonuçları Egeli Sabah'a anlatan Vali Okur, "Ders içi öğrenci davranışlarını takip formu ile elde edilen veriler öğretmene ölçülebilir performans puanı verme imkânı da sağladı. Projemizin uygulandığı süreçte il disiplin kuruluna gelen dosya sayısı yaklaşık yüzde 20 oranında azaldı. İlimiz 2016 LYS sınavlarında önceki yıllardan daha iyi bir sonuç elde ederek Türkçe - Matematik puan alanında ülke genelinde üst sıralara yükseldi. İlimizde bulunan her lise en az bir kariyer günü düzenledi. Bu programlara vali, milletvekilleri, rektör, emniyet müdürü, hastane başhekimi, avukat vb. meslek gruplarından birçok kişi katıldı. Öğrencilerimize meslek seçimi ve mesleklerinin olumlu ve olumsuz yönleri hakkında çok yararlı bilgiler verdiler. Uşak'ta bu yıl ikincisini düzenlediğimiz üniversite tanıtım günlerine tam 42 üniversite katıldı. Okullarımızda bilimsel etkinliklerin artırılması anlamında seminerler düzenlendi. Bir önceki yıl 12 olan Tübitak 4006 Bilim Fuarları başvurusu bu yıl yüzde 42 olarak önemli ölçüde artış gösterdi" diye konuştu.

LİDER ÖĞRETMENLER
Yenilikçi lider öğretmen projesinin geçtiğimiz yılki eğitim öğretim döneminde elde edilen sonuçlarını da söyleyen Vali Okur, "Proje, 2015-2016 eğitim öğretim yılında Uşak merkeze bağlı 21 ortaokulda uygulamaya kondu. Gönüllülük esasına dayalı 16 farklı branştan 182 öğretmen 19 Kasım 2015 günü itibarıyla projeye başladı. Yaklaşık 7 ay süren proje süreci boyunca; ÖRAV (Öğretmen Akademisi Vakfı) tarafından iki farklı hizmet içi eğitim programı düzenlendi. Proje çıktıları, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Erdem'in de katıldığı bir çalıştayda bildiri formatında öğretmenlerimiz tarafından sunuldu ve stantlarda sergilendi. Yenilikçi lider öğretmenler projesi, 117 öğretmenimizin bildirilerinin yer aldığı 2 ciltlik bir kitap olarak tüm paydaşlara dağıtılmasıyla sonlandı" diye konuştu. Proje kapsamında hem etkin okullar hem yenilikçi lider öğretmenler projelerinin uygulanmaya devam edeceğini belirten Okur, "Yenilikçi lider öğretmenler projesi bu yıl merkezde 6'sı İmam Hatip Ortaokulu olmak üzere 25 ortaokul ve bu okullara ilave olarak 5 ilçemizden katılacak birer ortaokulla birlikte toplam 30 okulumuzda yürütülecek" ifadelerinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uşak’ta başarıya ulaştıran proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN